9.12.2023: Sobotna likovna delavnica za odrasle
NAPREJ V PRETEKLOST (3.): Pomežiki Štefanu Galiču, njegovim violinam, metuljem, zapisom in fosilom
NAPREJ V PRETEKLOST (2.): Dela Štefana Galiča iz galerijskih depojev
Galerija Murska Sobota ima bogato stalno zbirko umetnin, ki trenutno obsega več kot 830 umetniških del. Med njimi je tudi 19 grafičnih listov Štefana Galiča, ki so v Galeriji Murska Sobota trenutno na ogled v okviru aktualne Galičeve razstave, skupaj z Galičevimi grafikami iz stalne zbirke Galerije - Muzeja Lendava. Razstavljena dela orišejo vse njegove grafične cikle: Violine, Metulje, Zapise in Fosile.
Galič se je ukvarjal s slikarstvom, s slikanjem na keramiko in predvsem z barvnim lesorezom, ki je bil v središču njegovega umetniškega interesa in po katerem ga strokovna javnost najbolj pozna. Z njim se začne intenzivno ukvarjati od leta 1975 naprej, pred tem je ustvarjal v tehniki litografije.
Galičev grafični opus ni obsežen, saj je umetnik posamezne odtise tiskal v izjemno majhnem številu izvodov - največ do deset odtisov. Glede na njegov zahteven in dolgotrajen postopek odtiskovanja, pri katerem je z eno matrico odtiskoval tudi dvanajst , včasih celo petnajst barv, nas majhna obsežnost njegovega grafičnega opusa ne preseneča. Ob tem je zaradi svoje fascinacije nad strukturami lesa namerno ohranjal večino lesenih matric kot samostojne objekte, ki bi jih lahko razstavljal tudi povsem neodvisno od grafičnih listov.
Galičeva tehnična virtuoznost ni prazen esteticizem, ki bi bil v svoji hermetični zaprtosti namenjen samemu sebi. Njegova tehnična virtuoznost je vizualni metajezik, s katerim nam umetnik spregovori o kratkotrajnosti in minljivosti, a hkrati tudi o dragocenosti izpolnjenega življenja, ki mu minljivost ne more škodovati.
(povzeto po spremnem besedilu dr. Roberta Inhofa v razstavnem katalogu)
#ŠtefanGalič #GalerijaMurskaSobota #GalerijaMuzejLendava #naprejvpreteklost #muzejintrajnostnirazvoj #muzejindobropočutje