NAPREJ V PRETEKLOST (1.): Kulturne izmenjave med partnerskima mestoma Mursko Soboto in Ingolstadtom
NAPREJ V PRETEKLOST (3.): Napoved razstave fotografij Branimirja Ritonje
Pomežiki srečanju s konkretno umetnostjo
Kdaj sem se prvič srečala s konkretno umetnostjo? Kot gimnazijka sem skupaj z Borutom Brumnom in glasbeno skupino iz Murske Sobote odpotovala v Ingolstadt in tam recitirala nekaj svojih »konkretnih« pesmi na praznovanju kulturnega praznika, ki ga je priredilo tamkajšnje slovensko kulturno društvo Lastovka. Bilo je enkratno doživetje.
Moje prvo srečanje z Ingolstadtom pa sem nadgradila, ko smo v galeriji gostili umetnike iz tega pobratenega mesta in njihova dela, ki so bila prav posebna. Posebej mi ostaja v spominu sodelovanje z Muzejem konkretne umetnosti, saj sem pričela na novo dojemati »matematiko« in zato vsem priporočam raziskovanje klasičnega zakona harmonije, imenovanega "zlati rez" ter Fibonaccijevega zaporedja, ki spada med naravne zakone oblikovanja.
Tega sem se najprej naučila pri plastikah in stenskih delih na razstavi Helmuta Brucha (dobitnik velikega častnega priznanja 13. mednarodnega bienala male plastike 1997), ki se je predstavil v Galeriji Murska Sobota tudi na samostojni razstavi v letu 1999.
Zatem sem imela na veliko razstavah priložnost opazovati različna dela, ki jih uvrščamo v polje konkretne umetnosti. Današnji pomežik velja vsem domačim in tujim ustvarjalcem, katerih dela hranimo v naši stalni zbirki: Hermann Bartels, Ivo Bošnjaković, Helmut Bruch, Andrzej Dluzniewski, Jo Einzweiler, Christian Froesch, Eugen Gomringer, Heinz Gruchot, Rupprecht Geiger, Ulf Hegewald, Wilhelm Heiliger, Josef Linschinger, Ignac Meden, Franc Mesarič, Ben Muthofer, Jo Niemayer, Pavel Rudolf, Jochen Scheithauer, Peter Staechelin, Anton Stankowski, André Volten, W. W. Twardzik, Ludwig Wilding in Martin Willing.
Pomežik tudi vsem avtorjem, katerih dela smo gostili na občasnih izmenjalnih razstavah: Josef Albers, Max Bill, Marco Casentini, Ernst Geitlinger, Hans Jörg Glattfelder, Kuno Gonschior, Hajo Hangen, Heinrich Heidersberger, Lali Johne, Rudolf Kämmer, Atilla Kovács, Richard Paul Lohse, Leinhard von Monkiewitsch, Jan van Munster, Aurelie Nemours, Bridget Riley, Aleksander Rodčenko, Paolo Sheggi, Anton Stankowski, Henryk Stazewski, Klaus Staudt, Peter Staechelin, Milos Urbasek, Victor Vasarely, Peter Weber
Pomežik velja tudi vsem neomenjenim avtorjem.
Po sto letih pojem »konkretna umetnost« še vedno lahko predstavimo tako kakor je to zapisal Theo van Doesburg: Umetniško delo mora biti pred izvedbo najprej popolnoma zasnovano in oblikovano v mislih. Dokončna slika ne pomeni nič drugega kot »sebe«.
Pridite na ogled razstave Achima Wernerja Obenauf / Na vrhu in se poigrajte z obvladovanjem pogleda in iskanjem linije, ploskve, barve…
Vsekakor priporočam nešteto pomežikov!
Jelka Geder-Kosi