ŠTEFAN GALIČ. Lesorezi iz stalnih zbirk Galerije - Muzeja Lendava in Galerije Murska Sobota
16. 11. 2023 – 10. 1. 2024
Štefan Galič (1944─1997) je bil eden izmed redkih v Pomurju živečih in delujočih umetnikov, ki si je za svoj glavni umetniški izraz izbral barvni lesorez. V tem mediju je do potankosti razvil svoj osebni in izvirni likovni jezik, s katerim je zaslovel ter za svoje delo prejel številne nagrade in priznanja. O Galiču kot o mojstru grafike zelo zgovorno priča dejstvo, da je umetnik v letih 1986 in 1987 za svoje barvne lesoreze prejel pomembne nagrade tudi na Japonskem: v Tokiu, Wakayami in Kanagawi.
Štefan Galič se je ukvarjal s slikarstvom, s slikanjem na keramiko in z barvnim lesorezom, kateremu je veljal njegov poglavitni umetniški interes in po katerem ga strokovna javnost tudi najbolj pozna. Razstava Štefan Galič: izbor barvnih lesorezov iz stalnih zbirk Galerije – Muzeja Lendava in Galerije Murska Sobota predstavlja Galiča predvsem kot mojstra barvnega lesoreza, saj je sestavljena izključno iz tistih grafičnih listov, s katerimi je Štefan Galič zastopan v stalnih zbirkah dveh pomurskih javnih galerij. Četudi so na razstavi predstavljeni grafični listi iz dveh stalnih zbirk, so Galičeva dela predstavljena kot občasna razstava, ki ima povsem drugačen značaj od stalne muzejske postavitve njegovih del. S takšno zasnovo razstave smo želeli omogočiti svež in neobremenjen pogled na izjemen grafični opus Štefana Galiča ter tako dokazati, da umetniška dela lahko živijo, učinkujejo in nas nagovarjajo tudi izven časa, v katerem so nastala.
Razstava Galičevih lesorezov je hkrati tudi rezultat odličnega sodelovanja med Galerijo Murska Sobota in Galerijo – Muzejem Lendava. Nekaj Galičevih razstavljenih del je iz stalne zbirke Galerije Murska Sobota, večina pa iz stalne zbirke Galerije – Muzeja Lendava, ki zgledno skrbi za Galičevo umetniško in zbirateljsko dediščino ter na takšen način izraža poklon izjemnemu grafiku, ki si je za svoj kraj bivanja in ustvarjanja izbral ravno rojstno Lendavo.
Galerija slik
Štefan Galič
(1944─1997). Akademski slikar in grafik specialist Štefan Galič se je rodil 19. januarja v Lendavi. Leta 1965 je diplomiral na likovnem oddelku Pedagoške akademije v Ljubljani ter leto dni služboval kot likovni pedagog. Leta 1967 se je vpisal na Akademijo za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je leta 1971 diplomiral. Študij na grafični specialki je nadaljeval pri profesorjih Riku Debenjaku in Marjanu Pogačniku. Za svoje delo je prejel številne nagrade doma in v tujini. Razstavljal je na mednarodnih grafičnih bienalih in imel čez petdeset samostojnih razstav. Do svoje smrti leta 1997 je kot samostojni živel in delal v Lendavi.
BAKOS TAMÁS. Painting the Blues
16. 11. 2023 – 10. 1. 2024
Ko so bile jeseni 2013 na Dunaju predstavljene prve slike Bakosa Tamása, je to vzbudilo izjemno zanimanje medijev in umetniške scene. Bakos je samouk, ki je dvanajst let živel kot brezdomec na ulicah Budimpešte in le za las preživel napad s strelnim orožjem. Njegovega ustvarjanja ne moremo pripisati nobenemu znanemu likovnemu gibanju, vendar navdušuje z izraznostjo svojega slikarstva.
Avstrijsko-britanski psihoanalitik Felix de Mendelssohn potrjuje, da ima Bakos neusmiljen pogled na človeško bivanje: »Njegove slike izžarevajo noro modrost, ki gledalca najprej posrka vase, nato pa osvobodi, da lahko ponovno gre na ulico in gleda ljudi in pse z drugačnimi očmi. “Bakos Tamás v intervjuju pove: „Za svojo umetnost zavračam kakršne koli oznake. Ne pripadam nobenemu -izmu in če bi moral opisati svoje slikarstvo, bi rekel, da so moje slike reakcija na to, kar vidim, so izraz mojih življenjskih izkušenj. To se lahko prepozna tudi na mojih slikah: Nimam nobenih zadržkov glede materiala, na katerega slikam.“»There is a lot of Blues in his views« (»V njegovih slikah je dosti bluesa«), komentira legendarni britanski bluesovski glasbenik John Mayall nekatere slike Bakosa Tamása.
Razstava v Galeriji Murska Sobota, ki jo kurira Walter Famler, generalni sekretar umetniškega združenja Alte Schmiede Kunstverein Wien, ponuja s 100 izbranimi eksponati celovit pregled dela izjemnega slikarja. Poudarek razstave je na slikah iz ciklusov Slikanje Bluesa in Izgnani na stranskih ulicah, ki so predstavljene tudi v razstavnem katalogu.
Več o delu Bakosa Tamása: www.bakos-t.org
Galerija slik
Bakos Tamás
Autodidakt Bakos Tamás se je rodil leta 1976 v Nagykörösu na Madžarska. Po osnovni in srednji šoli se je izučil za poklic natakarja. Med letom 2000 in 2013 je kot brezdomec živel v Budimpešti. Po težki poškodbi s strelnim orožjem je živel v Nagykörösu in na Dunaju. Leta 2014 je imel prvo razstavo svojih likovnih del (Srce Afrike) na Dunaju v Galeriji Benedict. Od takrat so njegova dela zastopana v privatnih in javnih zbirkah ter v zbirkah podjetij. V letu 2016 je razstavljal na Okrožnem sodišču Meidling, v letu 2017 pa na Dunaju pod naslovom Blues Cover Art-Porgy&Bess. Svoja dela je med drugim predstavil tudi na razstavah v Hamburgu, Bratislavi in Budimpešti.