Razstave
Seznam razstav, ki so bile pripravljene v Galeriji Murska Sobota.
Razstavna leta
24. 10. – 24. 12. 2024
Pri zasnovi letošnjega izbora se nismo odločili za tematski ali problemski koncept, temveč enostavno za izbor umetniških del, ki smo jih pridobili v zadnjem desetletju. Za aktualno razstavo smo morali izbirati med stoosemindevetdesetimi umetniškimi deli, ki nam jih je uspelo pridobili v tem časovnem obdobju.
5. 9. – 9. 10. 2024
Galerija Equrna se je s svojimi umetniki v Galeriji Murska Sobota predstavila že leta 1983. Pričujoča razstava predstavlja nadaljevanje tega sodelovanja, ki je zasnovano obojestransko, saj bomo meseca novembra v Galeriji Equrna v Ljubljani gostovali s slikami Franca Mesariča iz stalne zbirke Galerije Murska Sobota.
13. 6. - 21. 8. 2024
Sodelujejo: Kaja Bakan, Katja Bednařik Sudec, Sandi Červek, Aleksandra Fekonja, Špela Fridau, Matjaž Geder, Matej Gider, Črtomir Just, Rene Ketiš, Klaudia Kolarič, Petja Kolenko, Fortuna Lazar, Katja Pál, Jim Pavlica, Gregor Purgaj, Mirko Rajnar, Bine Šedivy, Špela Šedivy, Eva Žula
11. 4. - 5. 6. 2024
Marko Zorović je slikar, za katerega ne moremo reči, da je trendovski ali modni umetnik, ki stremi k nekim nasilnim in dokončnim prekinitvam s zgodovino slikarstva in k prisilnemu izumljanju nečesa, česar še nihče doslej ni videl. Njegovo izhodišče je ravno obratno, saj svojega navezovanja na slikarsko zgodovino niti najmanj ne skriva, temveč ga zelo jasno izpostavlja.
25. 1. - 27. 3. 2024
Nikolaj Beer in Herman Gvardjančič sta slikarja, ki sta v letu 2023 prejela Prešernovo nagrado. Herman Gvardjančič je dobil nagrado za življenjsko delo, Nikolaj Beer pa nagrado Prešernovega sklada. Slikarja izhajata iz povsem različnih geografskih, kulturnih, jezikovnih in osebnoizpovednih okolij. Skoraj bi lahko rekli, da med njima obstaja več razlik kot sorodnosti, hkrati pa se v svojem ustvarjanju na nek način dopolnjujeta, saj govorita isto, le da vsak na svoj način.
16. 11. 2023 – 10. 1. 2024
Štefan Galič (1944─1997) je bil eden izmed redkih v Pomurju živečih in delujočih umetnikov, ki si je za svoj glavni umetniški izraz izbral barvni lesorez. V tem mediju je do potankosti razvil svoj osebni in izvirni likovni jezik, s katerim je zaslovel ter za svoje delo prejel številne nagrade in priznanja. Bakos Tamás je samouk, ki je dvanajst let živel kot brezdomec na ulicah Budimpešte in le za las preživel napad s strelnim orožjem. Njegovega ustvarjanja ne moremo pripisati nobenemu znanemu likovnemu gibanju, vendar navdušuje z izraznostjo svojega slikarstva.
7. 9. - 3. 11. 2023
Razstava je ponovitev istoimenske razstave akademskega slikarja in grafika Lojzeta Logarja iz leta 2020, ki pa je takrat javnost žal ni videla zaradi pandemije koronavirusa in posledičnega zaprtja galerij.
8. 6. - 11. 8. 2023
Razstava Dragice Čadež z naslovom Zgodba o lesu in glini predstavlja presek več kot petdesetletnega opusa umetnice, ki je od sredine 60. let dodobra zaznamovala slovenski in širši regionalni kulturni prostor. Na ogled so izbrana dela iz zbirke Galerije Božidar Jakac, ki v svoji zbirki hrani več kot 270 del.
14. 5. - 24. 5. 2023
Hubert Klotzeck je fotograf, lastnik galerije in tiskar umetniških del. Njegova področja delovanja so avdio in digitalni mediji ter predvsem fotografija.
2. 2. – 31. 3. 2023
V Galeriji Murska Sobota smo se začeli povezovati in sodelovati tudi s slovenskimi zasebnimi galerijami, saj ima prenekatera izmed teh galerij v svojih zbirkah številne posamične umetnine, v nekaterih primerih pa kar odlične zbirke najpomembnejših slovenskih umetnikov. Janez Bernik, Endre Göntér
17. 11. 2022 - 18. 1. 2023
Akademski slikar Marjan Gumilar je znano in cenjeno ime slovenske likovne umetnosti, ki ga na ustvarjalni poti spremljamo že skoraj štiri desetletja. Sodi v krog umetnikov, ki je v sredini osemdesetih let prejšnjega stoletja vzniknil na postulatih visokega modernizma.
2. 9. - 26. 10. 2022
V Galeriji Murska Sobota bosta tokrat v istem terminu na ogled dve razstavi, ki sta obe plod medgalerijskega sodelovanja s kulturnima ustanovama iz Dolenjske. Razstavo Mitje Konića smo pripravili v sodelovanju z Galerijo Božidarja Jakca iz Kostanjevice na Krki, razstavo umetnic Tine Đenadić in Nataše Gašparac pa v sodelovanju s Pokrajinskim muzejem Kočevje, pod okriljem katerega deluje Likovni salon Kočevje. Tovrstne izmenjalne razstave pomembno bogatijo naš razstavni program, saj pomursko publiko seznanjajo s sodobno likovno produkcijo, ki nastaja v drugih slovenskih pokrajinah, hkrati pa nam takšno vzajemno sodelovanje omogoča, da domače, pomurske avtorje, predstavimo tudi v razstaviščih izven Prekmurja.
30. 6. – 10. 8. 2022
V četrtek, 30. junija, bo v Galeriji Murska Sobota ob 18. uri na sporedu otvoritev že 8. državne tematske razstave z naslovom Videz tipnega. Razstava, ki bo na ogled do 10. avgusta letos, je nastala v sodelovanju Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti in Območne izpostave JSKD Murska Sobota.
8. 4. - 18. 6. 2022
Gustav Gnamuš se je v Galeriji Murska Sobota s svojo samostojno razstavo prvič predstavil leta 2009. Njegova razstava z naslovom Fuga je tako že njegova druga razstava v naši galeriji in je rezultat umetnikove želje, da bi se v naši galeriji predstavil še enkrat, in sicer z razstavo slik in gvašev, ki so nastali med leti 2018 in 2022. Prav tako smo si tudi mi želeli še enkrat predstaviti dela tega pomembnega predstavnika slovenskega visokega modernizma, Prešernovega nagrajenca in dolgoletnega predavatelja na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani.
13. 1. - 23. 3. 2022
Pri Kirbiševi murskosoboški razstavi Predmeti in podobe ne gre za pregledno razstavo v kronološkem smislu, kljub temu pa ta razstava na specifičen način sintetizira in zgosti celotno umetnikovo dosedanje ustvarjanje. Na njej so zajete številne zanj značilne dvojnosti, med katerimi je najpomembnejša ta, da je nekaj celovitega lahko predstavljeno tudi kot posamično; kumulativna celota je predstavljena kot mnogoterost njenih fragmentov.
14. 10. - 29. 12. 2021
Med Galerijo Murska Sobota in Galerijo Božidar Jakac Kostanjevica na Krki smo v zadnjih nekaj letih vzpostavili izjemno in kontinuirano sodelovanje. Tako smo v različnih razstaviščih Galerije Božidar Kostanjevici na Krki gostovali z razstavami Ignaca Medena (Lapidarij, 2014), Matjaža Gederja (Lamutov likovni salon, 2019). Z razstavo Osamljenosti. Izrazi tesnobe v »prekmurski« likovni umetnosti (izbor iz stalne zbirke Galerije Murska Sobota) pa smo leta 2020 gostovali v novih prostorih Galerije Božidar Jakac). Pri nas smo gostili razstave kostanjeviške galerije: Janeza Boljke (2017), Dušana Tršarja (2017) in Mateje Kavčič (2020). V letu 2022 bomo gostili razstavo Mitje Konića, v letu 2023 pa razstavo Dragice Čadež. Tudi pričujoča razstava Bogdana Borčiča. Grafike in risbe iz stalne zbirke Galerije Božidar Jakac Kostanjevica na Krki, ki je postavljena v veliki galeriji in na balkonu Galerije Murska Sobota, ter razstava grafik Nataše Mirtič, ki je postavljena v mali galeriji, je rezultat tega izjemnega sodelovanja.
9. 9. - 29. 9. 2021
Od 9. septembra 2021 je v galerijskih prostorih na ogled pregledna razstava dijakov modula grafično oblikovanje na murskosoboški poklicni in tehniški šoli. Z izobraževanjem za grafičnega tehnika je šola začela v šolskem letu 2013 /2014 in v preteklem šolskem letu je z odlično zaključenim 4. letnikom (4 diamantne in 2 zlati maturantki) končala šolanje 4. generacija dijakov. Na ogled smo postavili izdelke, ki so nastali v zadnjih letih pri predmetih grafično oblikovanje, risanje in likovna teorija.
9. 7. - 20. 8. 2021
Slikarska kolonija Primož Trubar Moravske Toplice že od leta 1995, kamor segajo začetki kolonije, zajema pomemben del programa Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar, podružnice Murska Sobota. Likovna kolonija se vsako leto v septembru odvija v Občini Moravske Toplice in poteka v organizaciji Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar v sodelovanju z Evangeličansko cerkvijo v Republiki Sloveniji, Občino Moravske Toplice in številnimi drugimi podporniki in sponzorji.
14. 5. - 23. 6. 2021
Rajnarjeve slike predstavljajo mehka opna med fizičnim in metafizičnim, med vsakdanjim in nevsakdanjim. Tako svetloba kot krožno razlivajoči se madeži so v ikonografskem smislu nosilec skrivnosti, simbol upanja, novega življenja in rasti. Minevanje, dvoumnosti in skrite podobe, ki jih ustvarjajo podobotvorne geološke plasti, so prav tako tudi glavni motivi Perkovega cikla Temnine. Fotografije iz tega cikla so začele nastajati že leta 1972 (negativi so bili pozneje digitalizirani), kar nam govori o tem, da se je umetnik tej tematiki posvetil zelo premišljeno in brez kakršne koli naglice.
9. 4. - 5. 5. 2021
Ob ponovnem odprtju galerij in muzejev bo v Galeriji Murska Sobota na ogled razstava treh umetnikov in nemškega Ingolstadta: Barbare in Michaela Schölß ter Hansa Dollingerja.
4. 2. - 24. 3. 2021
Vljudno vabljeni k ogledu razstave ZDENKO HUZJAN. GEOGRAFIJA TIŠIN. Razstavo si bo mogoče ogledati med 4. februarjem in 24. marcem 2021.
7. 9. - 3. 11. 2023
Razstava del akademskega slikarja in grafika Lojzeta Logarja osvetljuje njegovo umetniško vlogo in likovno zapuščino v Pomurju. Logar je bil eden prvih vodij Razstavnega paviljona arhitekta Novaka, predhodnika Galerije Murska Sobota.
10. 9. - 28. 10. 2020
Vljudno vas vabimo na ogled razstav Mitja Stanek / RETRO#MMXX in Mateja Kavčič / VEZI
11. 6. - 25. 8. 2020
Vljudno vas vabimo na odprtje in ogled razstave DLUPP 25 let razstava članov Društva likovnih umetnikov Prekmurja in Prlekije do 25. avgusta 2020.
11. 6. – 25. 8. 2020
Pilonova galerija hrani najobsežnejšo zbirko del slovenskega slikarja, grafika, risarja in fotografa Vena Pilona. Gostujoča razstava je nastala ob spominu na letošnjo 50. obletnico smrti Vena Pilona.
7. 5. - 3. 6. 2020
Tematsko razstavo z naslovom Konkretna umetnost iz stalne zbirke Galerije Murska Sobota smo postavili v veliki galeriji in na balkonu. Razstava predstavlja presečišče različnih sklopov naše stalne zbirke. Nekatera dela so v naši galeriji že bila predstavljena, nikoli pa niso bila razstavljena skupaj. Tokrat gre za tematski izbor iz naše stalne zbirke, ki je v celoti posvečen konkretni umetnosti.
6. 2. 2020 - 31. 3. 2020
Vljudno Vas vabimo na odprtje in ogled razstav ALEKSANDER VUKAN. Slike in risbe in NATALIJA ŠERUGA GOLOB. Vestibul (slike in video). Odprtje bo v četrtek, 6. februarja 2020, ob 18. uri. Razstavi bosta na ogled do 31. marca 2020.
3. 10. 2019 - 23. 1. 2020
Razstava Osamljenosti. Izrazi tesnobe v »prekmurski« likovni umetnosti (Izbor iz stalne zbirke Galerije Murska Sobota) je posvečena častitljivemu jubileju, 100. obletnici priključitve Prekmurja in združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. S to razstavo hočemo pokazati, da Prekmurje niti na področju likovne umetnosti ni osamljen brod, ki brezciljno plove po zakotnih močvirjih anonimnosti in lastnega malodušja.
4. 7. - 19. 9. 2019
Vljudno vas vabimo na odprtje in ogled razstav VLADIMIR MAKUC. Pregledna razstava grafik / NANDE VIDMAR. Risbe in grafike iz stalne zbirke Galerije Murska Sobota. Razstavi bosta na ogled do 19. septembra 2019.
Robert Černelč se ukvarja s slikarstvom, pa tudi s filmsko režijo, scenaristiko, scenografijo in videom. V Galeriji Murska Sobota se je nazadnje predstavil leta 2009 in v desetih letih je nastalo veliko novih del, v katerih je izpostavljen preplet in sovplivanje slikarstva in sedme umetnosti. Razstava bo vključevala risbe, slike in videe, v katerih se avtor intenzivno posveča elementu gibanja. Njegova slikarska dela nastajajo na osnovi fotografskih posnetkov in delujejo kot zabrisani filmski kadri.
31. 1. - 28. 3. 2019
Vljudno Vas vabimo na odprtje in ogled razstav “LUDVIK VREČIČ. Dela na papirju iz stalne zbirke Galerije Murska Sobota” in “TUGO ŠUŠNIK. Déjà Vu (slike in elektrografike)”. Odprtje bo v četrtek, 31. januarja 2019, ob 18. uri. Razstavi bo odprl g. Zoran Hoblaj, podžupan MO Murska Sobota. Na ogled do 28. 3. 2019.
8. 11. 2018 – 17. 1. 2019
Ob 80. letnici Franca Mesariča, legendarnega slovenskega slikarja in enega izmed pionirjev slovenskega hiperrealizma, ki je leta 2013 razstavljal na svetovno pomembni razstavi hiperrealizma v Budimpešti, pripravljamo njegovo razstavo, ki pa po svojem značaju ne bo ne pregledna, ne jubilejna.
14. 9. - 24. 10. 2018
Vljudno vabljeni na odprtje in ogled razstave umetnikov iz partnerskega mesta Ingolstadt, Viktorja Schecka in Babette Ueberschär. Odprtje bo v petek, 14. septembra 2018, ob 18. uri. Umetnika bo predstavil kulturni referent mesta Ingolstadt, g. Gabriel Engert.
28. 6. - 23. 8. 2018
Razstava slik Carla Fontane je rezultat sodelovanja med italijansko umetniško revijo Juliet in Galerijo Murska Sobota. Fotografinja Nataša Kos je fotografinja, ki je namreč fotografski aparat dobila leta 2012 za svoj rojstni dan. Naključno darilo se je v njenem primeru izkazalo kot najboljše možno darilo. Eva Žula je umetnica, ki jo širše občinstvo komajda pozna. Razlog je zlasti ta, da umetnica ustvarja zelo počasi in z dolgimi obdobji inkubacije, pa tudi do razstavljanja svojih del ne kaže posebnega navdušenja, vsaj ne v smislu, da bi v svojem življenjepisu nizala seznam razstav.
3. 5. - 16. 6. 2018
Celotni intermezzo, vse, kar je vpel v medigro, predstavlja uverturo v ‘koncert’, ki ga orkestrirajo ‘črne’ Slike. Červek jih je, od poznih osemdesetih let 20. stoletja do danes, razvil v edinstveno umetniško izpovednost. Izjemna tektonika in bravurozno oblikovane teksture ‘črnih slik’ omogočajo, da vanje kontemplativno vstopamo v neštetih pogledih
8. 3. - 16. 6. 2018
Ob visokem jubileju, devetdesetletnici Draga Tršarja, se bodo številne slovenske galerije poklonile njegovemu bogatemu opusu s serijo preglednih in tematsko raznolikih razstav, združenih v medinstitucionalnem projektu MONUMENT – DRAGO TRAŠAR.
11. 1. - 22. 2. 2018
Z razstavo želimo opozoriti na izredno kakovosten in širši javnosti manj poznan pol umetnikovega ustvarjanja, saj portreti niso nastajali po naročilu in so precej intimne narave. Medenovi portreti niso reprezentativni portreti in zavestno delujejo kot študije, vendar še zdaleč ne dajejo vtisa nedokončanosti.
11. 1. - 22. 2. 2018
Podobe Sama Perparja so napolnjene z igrivim nabojem prostodušne in snovno bogate kreativne moči, ki v sebi skriva tudi veliko mero discipline in izvežbane slikarske veščine, pri delu a ateljeju strnjene v eruptiven slikarski ritual. S sugestivno, skoraj “otipljivo” energijo nagovarjajo zlasti tiste ljubitelje umetnosti, ki v času elektronskih medijev še verjamejo v čutno, prvinsko moč naslikane podobe.
16. 11. - 30. 12. 2017
Konec 60. let se je umetnik pridružil skupini mladih ustvarjalcev poimenovanih tudi »Neokonstruktivisti«, med katerimi so bili Dragica Čadež, Drago Hrvacki, Tone Lapajne ter kasneje pridružena Vinko Tušek In Slavko Tihec. Umetnike so povezovali sorodni metodološki pristopi in minimalistična načela oblikovanja, z uporabo sodobnih materialov, kot sta pleksi steklo in neonska svetila.
7. 9. - 3. 11. 2017
Praznina na slikah Igorja Banfija ni meditativna praznina, prej gre za praznino grozečega in vseuničujočega niča, v kateri nasprotja ne najdejo svoje pomiritve, med mikro in makro kozmosom pa ni nobene harmonije. Horizont na njegovih slikah je tista uničujoča sila, ki človeka ali drevo spremeni v povsem nepomemben in minljiv del kozmosa.
V opusu Katje Bednařik Sudec je vseskozi prisoten dualizem med telesnim in duhovnim. Ta dualizem se na simbolični ravni kaže v različnih razmerjih med svetlobo in temo, telesom in njegovo senco ter med preteklostjo in prihodnostjo. Pri tem je zanimivo, da Sudčeva ne vztraja pri samem razmerju kot nasprotju med dvema poloma, ampak v skrajni stopnji ta nasprotja tudi ukinja. Na takšen način ustvari svet, kjer telesno več ni vzrok in razlog bolezni in smrti, prej postane razlog eteričnosti in večnosti. V tem smislu lahko njen ustvarjanje imenujemo tudi »pravljično«. Zlo je še vedno tukaj, vendar ne zares, navzoče je zgolj kot metafora, ki omogoči pomirjujoči rasplet, ki teži k trajnosti.
Plakati Mladinskega informativnega in kulturnega kluba Murska Sobota
25. 5. - 22. 6. 2017
Dare Birsa, akademski slikar, grafik, oblikovalec, ilustrator in pedagog, se na svoji tretji samostojni razstavi v Galeriji Murska Sobota predstavlja s slikami, nastalimi med leti 2007 – 2017. Nazadnje se je v domačem pomurskem prostoru samostojno predstavil leta 2007, tako da se tokratna razstava kronološko začne pri koncu prejšnje. Razstava ponovno potrjuje in poudari Birsovo večsmerno raziskovanje, saj se skozi pregled njegovih slikarskih del izlušči več formalno in tematsko različnih serij in ciklov.
23. 3. - 18. 5. 2017
V ozadju vsake od Tisnikarjevih podob je resnična zgodba iz življenja, svojega lastnega ali pa iz življenj tistih, ki jih je v letih svoje nenavadne službe v prosekturi pospremil na zadnji poti. A travmatski naboj teh človeških dram je Tisnikar znal povzdigniti v sfero univerzalnih simbolov. Predanost ustvarjanju in instinktivna zavezanost izbranemu motivnemu svetu je kljub pomanjkanju klasične slikarske izobrazbe, a ob osupljivem tehnološkem znanju, rodila podobe, ki so na svoj poseben način popolne.
Janez Boljka je eden vidnejših predstavnikov slovenske likovne umetnosti 20. stoletja. Diplomiral je leta 1956 na ljubljanski likovni akademiji, tam leta 1959 končal tudi specialko pri profesorju Karlu Putrihu ter leta 1961 še grafično specialko pri profesorju Riku Debenjaku. Je eden vidnejših predstavnikov slovenskega nadrealističnega kiparstva, kar je izkazoval že v svojih zgodnjih delih, izvedenih v železu, na začetku varjenih predvsem iz kosov odpadnega železa ali starega orožja in kmečkih vil.
24. 11. 2016 – 11. 01. 2017
Svet, ki ga upodablja Sekuličeva, je nežen in optimističen, pri čemer pa nikakor ne moremo govoriti o prisilnem ali vsiljivem optimizmu. Njen likovni svet je svet dogodivščin, medsebojnega druženja in spoznavanja. Za ta svet je značilna popolna odsotnost zla. Saša Bezjak, akademska slikarka in magistra kiparstva, se je v Galeriji Murska Sobota že predstavila znotraj skupinskih razstav, tokrat pa prvič razstavlja samostojno. Na ogled bodo risbe, ki so v več različnih ciklih nastajale zadnjih 10 let.
22. 9. - 9. 11. 2016
Sigmund Freud pravi, da lahko kot grozljivo občutimo tisto, kar nas lahko opozori na notranjo prisilo ponavljanja. Ne glede na vztrajna ponavljanja osnovnih shem pri Baccijevi na moremo zaznati nobene groze, nobene tesnobe in nobene napetosti. Monoprinti Matjaža Gederja so majhnih dimenzij. S tem nakazujejo na poseben intimizem, ki ga grafik vzpostavlja do svojih del.
14. 7. - 7. 9. 2016
Vsaka izmed razstav Naključja v sebi skriva »ključ« pri izbiri sodelujočih avtorjev. Letošnji »ključ« oz. vsebinska usmeritev je PREIZPRAŠEVANJE LIKOVNE TRADICIJE V POMURJU. Zato smo se letos omejili le na umetnike, ki izhajajo iz Pomurja. Večina jih tu živi in ustvarja še danes, nekaj jih živi drugod po Sloveniji, nekateri pa delujejo tudi v tujini. Želeli bi si, da bi na razstavo lahko vključili tudi nekoliko mlajše likovne ustvarjalce, to bo naša naloga v prihodnje.
26. 5. 2016 - 29. 6. 2016
“Vprašanje Kje smo zdaj?, ki je hkrati tudi naslov Čepinove velike razstave v Galeriji Murska Sobota, je v svojem bistvu dvojno vprašanje. V smislu topografije se slikar s tem vprašanjem sprašuje po geografskem prostoru, v katerega so postavljene njegove podobe.
Osrednje področje delovanja Hanni Goldhardt je slikarstvo, ustvarja pa tudi grafike in umetniške inštalacije. Prav tako je pobudnica in organizatorka mednarodnih likovnih razstav »Svetloba, prostor, Evropa«, »Identitete« ter »Iskanje sledi«. Priljubljene teme ustvarjanja Konrada Rischa so živali in rastline ter človek v svoji nepopolnosti, raznovrstnosti in krhkosti. Razstavljena dela s svojo držo in delovnimi naslovi (»padla žival«, »ranjena figura«, »padli angel«) nakazujejo na fizično in psihično stanje upodobljenih bitij.
28. 1. 2016 - 23. 3. 2016
V soboški galeriji vsaj enkrat letno razstavimo različne izbore del iz naše stalne zbirke v obliki občasne razstave in na takšen način omogočimo, da naša stalna zbirka živi in komunicira z obiskovalci. Tokratna razstava nosi naslov Dela pomurskih umetnikov iz stalne zbirke Galerije Murska Sobota. Na razstavi bodo s svojimi deli predstavljeni vsi slikarji, kiparji, grafiki in fotografi, ki so delovali ali še delujejo na področju Pomurja.
17. 12. 2015 - 13. 1. 2016
Mednarodna Slikarska kolonija Primož Trubar Moravske Toplice tako nadaljuje s svojo prepoznavnostjo in udejanjanjem ideje, ki jo zasleduje tudi Slovensko protestantsko društvo Primož Trubar, da tudi v likovni umetnost prispevajo svoj delež k razvoju in k napredku, ne samo tega ožjega prekmurskega prostora, temveč tudi širšega slovenskega in evropskega.
29. 10. - 3. 12. 2015
Med ogledovanjem del Uroša Weinbergerja, nastalih med leti 2009 – 2015, ne občutimo lagodja, saj nas v prvi vrsti pretresejo in »dramijo« iz udobne drže pasivnega gledalca. To verjetno ni njihov prvotni namen, prej gre za stranski učinek interakcije z omenjenimi umetniškimi deli, nedvomno pa avtor preko izredno prepričljivo upodobljene refleksije dogajanja v družbi nagovarja slehernega posameznika in trka na njegovo vest. V mali galeriji in v izložbi galerije je predstavljen ožji izbor likovnih del, ki so nastala v spremljevalnem programu ob razstavah v zadnjih dveh letih. Pod strokovnim vodstvom likovnih pedagogov in pedagoških delavcev galerije otroci vseh starostnih skupin po ogledu tekoče razstave ustvarjajo in se preizkušajo v različnih tehnikah in medijih. Z odprtjem razstave praznujemo uvod v dvajseto leto pedagoškega dela v galeriji.
3. 9. 2015 - 14. 10. 2015
Razstavo posreduje Založba UNSU (Založba umetnikov, ki rišejo z usti ali nogami), ki podpira invalidne slikarje in skrbi za popularizacijo njihovih likovnih del.
3. 9. 2015 - 14. 10. 2015
V veliki galeriji se s svojimi ilustracijami predstavlja Prešernova nagrajenka Marlenka Stupica. Razstavo posreduje Galerija Prešernovih nagrajencev Kranj.
14. 5. 2015 - 20. 6. 2015
Mojca Smerdu je ena izmed najuglednejših kiparskih osebnosti – in sicer ne samo v Sloveniji. Njeno delo – z značajem in značilnostjo – je bilo opaženo, pozorno spremljano in hvaljeno. Po drugi strani se s svojimi jasnimi in preprostimi oblikami naslanja na globoko izkušnjo, ki semantizira tako skupno kot zasebno in posebno.
26. 2. 2015 - 29. 4. 2015
Galerija Murska Sobota nima prostorov za muzejsko postavitev svoje stalne zbirke, a vsako leto pridobi izjemno število izredno kvalitetnih likovnih del. Z namenom predstavljanja pridobljenega gradiva javnosti in popularizacije stalne zbirke v galeriji prirejamo občasne razstave, ki temeljijo na izboru iz stalne zbirke. Namen tokratnega izbora iz stalne zbirke ni zgolj predstaviti naše nove pridobitve, temveč te pridobitve predstaviti kot del celote, ki se mu reče stalna zbirka.
27. 11. 2014 - 11. 2. 2015
Svet, ki ga ustvari Meden, ni vzporedni svet ne simulaker. Njegove slike–objekti so povsem novi svetovi znotraj znanega sveta. Starogrški filozof Parmenid je trdil, da o niču ne moremo govoriti drugače, kot da ga afirmiramo. Medenove ustvaritve niso podobe nečesa, temveč so podobe niča.
2. 10. 2014 - 12. 11. 2014
Hojnikova v svojih delih izpostavi geometrijske oblike, zlasti krog in kvadrat, ki v skladu z metafizičnim odnosom pionirjev geometrijske abstrakcije povzemata univerzalne lastnosti in zakonitosti sveta. Na simbolni ravni so Šarotarjeve Duše dragocene metafore tistega, kar ostane po tem, ko se sami osujemo in povrnemo v prah. Govorijo o času, ko izginejo časti moč, bogastvo in napuh.
10. 7. 2014 - 17. 9. 2014
Bienalna razstava Naključja, že tretja po vrsti, je skupinska razstava, na kateri se srečajo umetniki iz različnih koncev Slovenije, ki poprej skupaj še niso razstavljali. Tako si na tej razstavi lahko ogledamo dela umetnikov, ki so razstavljali v različnih svetovnih galerijah, prejeli številna najvišja državna priznanja, kakor tudi dela umetnikov, ki šele postajajo širše prepoznavni.
29. 5. 2014 - 25. 6. 2014
Razstava z naslovom Werner Kapfer – Slike in Michael Graßl – Skupture je sad dolgoletnega sodelovanja med Galerijo Murska Sobota in Muzejem za konkretno umetnost iz Ingolstadta. Razstava nam predstavlja dva sodobna nemška likovna umetnika.
3. 4. 2014 - 18. 5. 2014
Pregledna razstava Cirila Cesarja najbolj ustreza klasifikaciji razstave, ki sodi v predstavitev njegovih najvidnejših del na vseh področjih avtorjevega delovanja. Predstavlja se s posameznimi, pomembnejšimi kiparskimi deli, katera so najbolj temeljila na iskanju novega kiparskega izraza, ki je v slovenski sodobni umetnosti zapustil tudi slogovne prednosti. Iskati in najti jih je mogoče predvsem v njegovi psihološki izpovedi v portretu in figuraliki ter v arhitekturni filozofiji konstrukcije steklenih skulptur.
30. 1. 2014 - 19. 3. 2014
Društvo likovnih umetnikov Prekmurja in Prlekije je bilo ustanovljeno leta 1992 na željo akademskih likovnih umetnikov iz severovzhodne regije Slovenije. Včlanjenih je 24 umetnikov, ki ustvarjajo v vseh smereh likovne umetnosti. Člani se predstavljajo s svojimi umetniškimi deli na posameznih in skupinskih razstavah doma in v tujini.
14. 11. 2013 - 15. 1. 2014
Galerija Murska Sobota in Pomurski muzej Murska Sobota Vas vljudno vabita na ogled razstave DRAGO TRŠAR. Portreti
6. 6. 2013 - 21. 8. 2013
Katalog bodo predstavili Marko Arnež (Galerija Prešernovih nagrajencev, Kranj), Robert Inhof (Galerija Murska Sobota), dr. Milček Komelj (Ljubljana) in Marko Košan (Koroška galerija likovnih umetnosti, Slovenj Gradec).
4. 4. 2013 - 22. 5. 2013
Vladimir Potočnik st., Slike in pomurski študenti Gabrijela Stupice iz stalne zbirke Galerije Murska Sobota
11. 10. 2012 - 9. 3. 2013
Specifične uporabljene tehnike in dejstvo, da so mnoga dela natisnjena, omogočajo umetnikom, da razvijejo skulpture in objekte na presenetljiv in stimulativen način. Če lahko označimo reklamne zgibanke in kartonske igračke, ki so izrezane in sestavljene, ali prve skokice (tridimenzionalne oz. pop-up knjige) kot predhodnike objektov, ki so predstavljeni na tej razstavi, ne moremo več govoriti o skulpturi v tradicionalnem smislu. Tradicionalna skulptura je narejena iz kosa lesa ali kamna, medtem ko imamo tukaj opravka z montažo delčkov papirja ali lepenke, ki so sestavljeni v tridimenzionalen objekt.
19. 7. 2012 - 19. 9. 2012
Leta 2010 je Galerija Murska Sobota pripravila skupinsko razstavo Naključja, na kateri je sodelovalo 16 avtorjev, ki so se v GMS že predstavili s svojimi samostojnimi razstavami, na tej skupinski razstavi pa so se razstavili z deli, ki še sploh niso bila nikoli ali pa so bila zelo poredko razstavljena. Namen je tudi bil na eni razstavi združiti dela umetnikov, od katerih jih večina ni nikoli skupaj razstavljala. Razstava se je obnesla tako dobro in naletela na tako pozitiven odziv, da smo se odločila, da bo to kar nova bienalna razstava Galerije Murska Sobota.
7. 6. 2012 - 4. 7. 2012
Partnerski mesti kot takšni namreč več nista prioriteta, saj se je medgalerijsko sodelovanje med Muzejem za konkretno umetnost in Galerijo Murska Sobota razvilo do visokega in izjemno profesionalnega sodelovanja pri katerem šteje edino izmenjava vrhunskih razstav in medkulturni dialog. Razstava je dejansko nacionalnega pomena, saj je za tako majhno galerijo, kot je naša prav poseben privilegij gostiti dela takšnih klasikov evropskega geometrizma, ki so v svojem delovanju zasledovali štiri osnovne postulate konkretene umetnosti: diagonalo, kvadrat, krog in trikotnik.
5. 4. 2012 - 30. 5. 2012
Pridobili smo odkupe iz Evropskih trienalov 2007 in 2010, dela klasikov slovenskega visokega modernizma kot so: Bogdan Borčič, Gustav Gnamuš, Vladimir Makuc, France Rotar, Drago Tršar, Žarko Vrezec, Tugo Šušnik. Pridobili smo številna dela referenčna Pomurskih likovnih umetnikov: Igor Banfi, Dubravko Baumgartner, Nikolaj Beer, Robert Černelč, Marjan Gumilar, Štefan Hauko, Zdenko Huzjan, Ferenc Kiraly, Franc Mesarič, Martina Mihoković in Mirko Rajnar.
19. 1. 2012 - 21. 3. 2012
Razstavo Červek, Meden, Mesarič, Rajnar, so zasnovali štirje avtonomni likovni ustvarjalci, ki jih ne združuje morda neki isti slikarski credo, ali pa bi njihov skupni nastop temeljil predvsem ali celo izključno na sami lokaciji prebivanja. Le-to sicer nedvomno in včasih celo usodno določa okoliščine, najbrž bolj kot neprijazne okoliščine ustvarjanja. Ne gre namreč za nekakšen vocatio localis v katerem bi iskali skupen izvor in skupne lastnosti, ampak za globlji, močnejši in širši razlog.
1. 12. 2011 - 6. 1. 2012
Sandi Červek je slikar, ki je zaslovel predvsem s svojimi tako imenovanimi črnimi slikami, s katerimi je nadvse izvirno razširil izrazne možnosti črne barve. Te njegove črne slike lahko razumemo tudi kot ogromna meditativna vrata, kjer Červek s svojim strukturiranjem slikovne površine iz hipne percepcije preide v zaporedje in tako svojim slikam da temporalni značaj glasbe.
3. 11. 2011 - 23. 11. 2011
Bienalna razstava Pogled na likovno umetnost Dolenjske, Bele krajine in Posavja je po desetih letih prerasla svoje ustaljene okvire in se sedaj širi na teritorij celotne Slovenije. Zasnova razstave temelji na izhodiščih prvotne bienalne razstave Pogled s pomembno razliko, da odslej pri izboru del sodelujejo posamezni kustosi večine pomembnejših slovenskih regionalnih galerij (9), ki redno spremljajo razvoj sodobne likovne umetnosti.
28. 9. 2011 - 19. 10. 2011
Na tokratni razstavi v Galeriji Murska Sobota predstavlja svoja likovna dela madžarski umetnik Csaba Nagy. Uveljavljeni slikar, grafik in kipar sodi med mlajšo generacijo likovnih umetnikov na Madžarskem. Je prejemnik številnih državnih nagrad, med drugim tudi leta 2000 prestižne Velike nagrade na grafičnem bienalu Miskolc v Budimpešti in leta 2008 priznanja Munkácsy Award za izjemne umetniške dosežke.
7. 7. 2011 - 16. 9. 2011
Namen skupinske razstave »Mladi umetniki Pomurja» je pokazati dela, ki jih ustvarja mlajša generacija pomurskih umetnikov. Z besedo »mladi« ne mislimo umetnikov, ki bi bili mladi po starostno dobi, ampak so »mladi« v smislu svoje navzočnosti v Galeriji Murska Sobota. Nekateri so se v naši Galeriji že predstavili s svojimi manjšimi razstavami ali pa so že sodelovali na kakšnih skupinskih razstavah, nekateri pa se sedaj predstavljajo prvič.
26. 5. 2011 - 29. 6. 2011
V ciklusu Krogel najde svoj odmev Rotarjev zgodnejši cikel Ščitov, kjer konveksne površine dobijo povsem specifični simbolični pomen. Spolirane konveksne ploskve pri Kroglah in skrajna krajca razrezanih krogel spominjajo na oči ali na konveksno ogledalo. Tisto, kar umira, tako še v svoji poslednji gesti poskrbi za varnost svojega zaroda.
14. 4. 2011 - 18. 5. 2011
Tišina in spokoj, ki ga zaznamo skozi vse cikluse Borčičevega ustvarjanja, od ciklusov komiških konob, školjk, preko minimalizma osemdesetih let do ateljejev, vrat in stolov, postane dejansko ogrožena spričo fragmentov računalniških delov, čipov in elektronskih vezij, ki ta spokoj načenjajo in sliko definirajo kot videz oziroma sofizem, po katerem se slika kaže kot nekaj, kar po svojem bistvu ni.
10. 12. 2010 - 24. 3. 2011
Murskosoboški trienale je znan kot eden izmed dveh osrednjih dogodkov, posvečenih mali plastiki – drugi, morda bolj poznan »zahodnoevropski publiki«, se od leta 1980 odvija v Fellbachu, Nemčija. Slovenski trienale se odlikuje po izključno evropski naravnanosti, saj povezuje nekdanjo Vzhodno in Srednjo Evropo z Zahodno Evropo.
16. 9. 2010 - 6. 10. 2010
Slikar Endre Göntér je človek panonskega prostora, ki se zaveda svojih madžarskih korenin. Termin “panonski prostor” zanj ni samo pogled v preteklost, na skupni izvor, to niso samo stoletja skupnega doživljanja in prestajanja zgodovine slovanskega, germanskega, judovskega in madžarskega naroda.
24. 8. 2010 - 29. 8. 2010
Miha Fras je fotograf že več kot dvajset let. S fotografskim aparatom je vstopil na oder v svet uprizoritvenih umetnosti in se še posebej posvetil dokumentiranju plesnih prestav večine domačih sodobnih plesnih ustvarjalcev in plesni fotografiji. Je tudi dolgoletni fotoreporter Mladine, portretist revije Literatura, fotograf Mestne občine Ljubljana. Svoja avtorska dela razstavlja na samostojnih in skupinskih razstavah.
10. 6. 2010 - 11. 8. 2010
S skupinsko razstavo Naključja hočemo predstaviti šestnajst slovenskih umetnikov, od katerih se je večina že predstavila v Galeriji Murska Sobota s samostojnimi razstavami. Na tej razstavi želimo, da se predstavijo z deli, ki na samostojnih razstavah niso bila razstavljena, in z deli, ki so manj znana ali pa še sploh nikoli niso bila razstavljena in bodo sedaj razstavljena prvič.
18. 5. 2010 - 2. 6. 2010
Likovne delavnice so pomembna oblika ustvarjanja in druženja skozi umetnost, v njih se udeleženci seznanjajo z deli domačih in tujih likovnih umetnikov in s tem iz prve roke spoznavajo osnovne likovne tehnike in materiale ter raznoliko likovno motiviko. Likovne delavnice v Galeriji Murska Sobota so torej zmeraj osnovane na aktualni razstavi, zato se pričnejo z ogledom le te, šele nato pa sledi ustvarjalni del.
13. 5. 2010 - 2. 6. 2010
Ludwig Wilding sodi med najpomembnejše predstavnike tako imenovanega op-arta v Nemčiji. Je eden redkih, ki se je dosledno poglabljal v zaznavanje ter ob tem raziskoval, kako le-to deluje na opazovalca. Že zgodaj se je odločil za linijo kot umetniško sredstvo in je dosledno raziskal vse možnosti, ki jih le-ta vsebuje.
16. 4. 2010 - 5. 5. 2010
Jejčičev moderni trompe l’oeil je s posnemanjem geometriziranih teles vzpostavlja iluzijo gibanja kot najustreznejšo simbolno prispodobo nestabilne, spreminjajoče in spodmikajoče se realnosti ter negotovosti subjekta v njej. Zato je njegovo delo, ki v gledalčevem pogledu izrisuje vedno nova videnja za naše predstave neposnemljivih teles, v ubranem sozvočju z relativizmom modernega sveta in izgubo subjektovega prvenstva v njem.
16. 4. 2010 - 5. 5. 2010
Aleksander Vukan skozi iskanje lastnega likovnega izraza raziskuje svet, ki ga obdaja, skozi slikanje pa odkriva tudi samega sebe. K slikanju pristopa neobremenjeno, njegova slikarska poteza je hitra in sproščena, slikarski proces je izrazito nepredvidljiv, na kar nakazujejo tudi številne zareze v slikarsko platno, ki pa so vidne samo na hrbtišču slik, iz sprednje strani pa zakrite z bogatimi barvnimi nanosi in kolaži.
11. 3. 2010 - 7. 4. 2010
Osrednji simbolni poudarek Banfijevih Horizontov je skrit v edinem “oprijemljivem” predmetu – v drevesu. Drevo je namreč edini predmet, ki ga v njegovih delih z gotovostjo prepoznamo. Banfijevo drevo zmeraj nastopa v ednini in sredi ravnice, morda panonske pušče, kljubuje času. Drevo že od nekdaj velja za simbol dolgega življenja in nesmrtnosti, v vzhodnih kulturah pa tudi ponovnega rojstva.
11. 3. 2010 - 7. 4. 2010
Projekt je zamišljen kot prostorska postavitev barvnih teles, ki poudarjajo barvo kot nosilko izraza. Postavitev v prostor je zasnovana kot lebdenje in koncipira na spontanem odnosu ritma, ki se vzpostavi med slikarskimi telesi in prostorom samim. Umetnica želi izraziti moč barve v izčiščeni obliki njenega žarjenja v drobcih, ki so kot svetloba položena v dih barve.
4. 2. 2010 - 24. 2. 2010
Pogled od zgoraj je v ožjem pomenskem okviru mogoče razumeti zgolj kot pogled iz ptičje perspektive: skozi tak pogled se predmeti in ljudje pokažejo v drugačni luči, nevidno postaja vidno, linija horizonta se izgublja oz. pomika navzdol, videno se postavlja v drugačni red kot sicer, tudi v stilizirano kompozicijo ali celo ornament.
7. 1. 2010 - 27. 1. 2010
Oblika, raztopljena v barvni madež, in substanca, upeta v kaligrafsko nemirno črtno risbo, se ujameta v elegantni umetniški ekvilibrij fenomenološkega dojemanja stvari, s katerim Januš sugestivno presega spekulativni formalizem hermetičnega, samozadostnega abstraktnega slikarstva, ki se je že davno izčrpal v opusih številnih imenitnih modernističnih slikarjev 20. stoletja.
12. 11. 2009 - 31. 12. 2009
Gnamuševe specifično obdelane velike barvne ploskve iz sedemdesetih in z začetka osemdesetih let so s pretehtanostjo, uravnoteženostjo in stabilnostjo veliki simbolni znaki duhovnega sveta, ki jih je slikar ponujal gledalcu kot meditativne pripomočke. V drugi polovici osemdesetih in na začetku devetdesetih let pa se je njegova življenjska in umetniška izkušnja temeljito spremenila.
10. 9. 2009 - 5. 11. 2009
Na Gumilarjevih najnovejših slikah, ciklu Macchie, se slikarjev interes premesti z organov na organizem, na strukturne procese telesa, ki v prostem očesu ostajajo zakriti. V takšnem kontekstu ni presenetljivo, da asociativno območje Gumilarjevega cikla spomni na mikroskopski pogled, kjer se oko ozre vase in usmeri v telo.
16. 7. 2009 - 20. 8. 2009
Galerija Murska Sobota memorialno razstavo v spomin Ladislavu Danču (1932-1979) pripravlja ob 30-letnici slikarjeve smrti. Ladislav Danč spada v 2. generacijo akademsko šolanih likovnih umetnikov iz Prekmurja. Leta 1970 je skupaj s Štefanom Haukom, Francem Mesaričem in Lojzetom Logarjem ustanovil skupino DHLM, ki je v prekmurski prostor prinesla tokove moderne likovne umetnosti.
16. 7. 2009 - 20. 8. 2009
V nevrotičnem času, v katerem smo vse manj subjekti in vse bolj objekti, ki hrepenijo po ustrezno reklamirani sreči, ki ni nič drugega kot prisilna sreča, so grafike Vesne Drnovšek tisti nedolžni moment, ki nam govori o možnosti prave sreče. Ni naključje, da njeni odtisi spominjajo na podobe, naslikane na zid, saj v metaforičnem pomenu tudi predstavljajo zid oziroma notranjost zidu, na katerega projicira svoj likovni spokoj.
16. 7. 2009 - 20. 8. 2009
Černelčeve podobe 2008-2009 so slikane iz fotografskega posnetka. Razumemo jih kot izvirne točke za Pogled, ne pa kot »realistične« posnetke. Zgradba pogleda je obrnjena, fotografirano slikarsko platno govori iz sebe, iz notranjosti svoje upodobitve, nikakor pa iz površine, kot predmetnost.
23. 6. 2009 - 10. 7. 2009
Razstava je nastala v sodelovanju z astronomskim društvom Kmica Murska Sobota ob Mednarodnem letu astronomije 2009. Na ogled so postavljeni posnetki vesolja, povečini nastali s teleskopom Hubble. Tovrstni posnetki so sicer polje raziskovanja poklicnih astronomov, tokrat pa si jih lahko ogledate tudi vi. Razstava je zaradi didaktične oblike primerna tudi za otroke in mladino, saj je opremljena z pojasnili in opisi.
11. 6. 2009 - 9. 7. 2009
Razstava obiskovalcem ponuja oris ljubiteljske likovne produkcije celotnega Pomurja. Razstavljenih je 51 del različnih likovnih zvrsti in motivike, nastalih izpod rok 39 avtorjev. Izbor del za razstavo je izvedla tričlanska strokovna komisija v sestavi: Ignac Meden – akademski slikar (predsednik komisije), Dubravko Baumgartner – akademski slikar, Irma Brodnjak – kustodinja v Galeriji Murska Sobota.
11. 6. 2009 - 9. 7. 2009
Buzetijeva erotična karikatura je groba in v tem smislu sorodna karikaturam, ki jih objavlja Larry Flyntov hardcore pornografski časopis Hustler. Bistvena razlika je ta, da Buzetijeve erotične karikature niso politično obarvane, pač pa so skoncentrirane izključno na erotiko.
7. 5. 2009 - 4. 6. 2009
Formalna premišljenost in pretehtanost Marenčičevih posnetkov nikoli nista bila rezultat srečnega naključja. Po fotoaparatu je namreč posegel šele, ko si je ustvaril dokončno podobo o fotografskem posnetku, njegovi vsebinski sporočilnosti, premišljenem kompozicijskem redu in kotu snemanja, usklajenih barvnih ali tonskih razmerjih.
7. 5. 2009 - 4. 6. 2009
Žarko Vrezec tudi v času, ko je na voljo veliko modernih pomagal, kot so računalniški programi, ostaja pri tradicionalnih likovnih tehnikah in preverjenih načinih upodabljanja. S svojo naravoslovno ilustracijo se navezuje na bogato in dolgo tradicijo, ki v Evropi sega vse do srednjega veka in iluminiranih rokopisov, italijanske in flamske renesanse, nizozemskega in francoskega slikarstva 18. stoletja itd.
7. 5. 2009 - 4. 6. 2009
Galerija Murska Sobota je v letu 2008 za stalno zbirko pridobila dela naslednjih avtorjev: Mirka Rajnarja, Bogića Risimovića Risima, Antona Cetina, Franca Mesariča, Sandija Červeka, Tatiane Antošine (Rusija), Petra Niemanna(Nemčija), Julie Six (Francija), Christiana Tinkhauser-Thurnerja (Avstrija9, Gerolda Tuscha (Avstrija), Martine Bohar, Dareta Birse, Ferenca Kiraly, Dubravka Baumgartner ter Žarka Vrezca.
9. 4. 2009 - 30. 4. 2009
Muhovičevo slikarstvo je vseskozi predvsem intimno, tudi takrat, ko gre za izjemno velike formate, ki gledalca povsem obvladujejo. Njegova platna nam govorijo predvsem o praznem prostoru, oziroma o iluziji, ki je tudi taka kot je, predvsem stvar dogovora.
5. 2. 2009 - 5. 4. 2009
Razstava želi predstaviti poglavitne mejnike umetnostnozgodovinskega razvoja od romanike do modernizma v Prekmurju. Razstavljeno je nekdanje umetnostno bogastvo, ki so ga skozi stoletja nabrale plemiške rodbine in cerkve in ki se sedaj na razstavi druži z umetninami iz javnih in zasebnih zbirk.
11. 12. 2008 - 22. 1. 2009
Barvna polja Huzjanovih slik s tankočutnimi tonalnimi prehodi ustvarjajo brezmejnost. Slike vabijo, da se potopimo vanje, tako silhueta figure, ki jo je tja umestil slikar, postane naš tovariš. Ali obratno, mi postanemo njen tovariš, tisti drugi jaz, ki hrepeni, si drzne hrepeneti in želeti.
6. 11. 2008 - 4. 12. 2008
Najnovejša dela Tuga Šušnika z vsemi svojimi zlatimi, srebrnimi in fluorescentnimi barvnimi eksplozijami na prvi pogled lahko delujejo tudi precej odbijajoče, saj gre ravno za tiste barve, ki so v drugačnih »slikarskih« in podobarskih ter reklamnih konceptih značilne za vizualno najbolj agresiven kič.
9. 10. 2008 - 30. 10. 2008
Citat, vzet iz plakata, ki ga je Tone Demšar pripravil za eno od svojih razstav, je umetnikov osnovni likovni credo. V praksi odmeva že v delih, ki jih je ob zaključku študija na ljubljanski akademiji še vedno oblikoval pod očitnim vplivom svojega profesorja na specialki, Slavka Tihca, poudarjen pa je tudi v njegovem zadnjem velikem ciklu, ki ga je ustvaril v devetdesetih letih, v Vdovah.
4. 9. 2008 - 3. 10. 2008
Stalna zbirka Galerije Murska Sobota šteje doslej že čez 547 umetniških eksponatov. Ker so galerijski prostori namenjeni občasnim razstavam, prostora za stalno postavitev del iz fundusa stalne zbirke pa ni, ta problem rešujemo tako, da ta dela razstavljamo občasno.
10. 7. 2008 - 31. 7. 2008
Letos mineva 15 let od ustanovitve slikarske kolonije Lipovci, po njenem ustanovitelju Izidorju Horvatu- Izaku poimenovane Izak Lipovci. Slikarska kolonija je skozi leta odprla vrata tudi kiparjem. Ob svečani obletnici je izšla monografija, kjer so sodelujoči umetniki predstavljeni s svojimi reprodukcijami ter besedili.
12. 6. 2008 - 3. 7. 2008
Pod istim imenom in v istem terminu sta v Galeriji Murska Sobota na ogled dve razstavi. V veliki galeriji je na ogled fotografska razstava, ki jo je Galerija Murska Sobota pripravila skupaj s soboškim Mikkom (Mladinski informativni in kulturni klub).
8. 5. 2008 - 5. 6. 2008
Na razstavi je 38 del predstavilo 19 mladih likovnih umetnikov, ki so v preteklih letih obiskovali likovno delavnico pod vodstvom akademskega slikarja Mirka Rajnarja. Likovno delavnico je organiziral soboški MIKK. Ustvarjalci so posegli po različnih likovnih medijih: slikarstvu, grafiki, vizualnih komunikacijah, filmu, arhitekturi ter oblikovanju tekstila.
3. 4. 2008 - 3. 5. 2008
Razstava je nastala ob slikarjevi 70-letnici. Na njej so predstavljena dela, nastala med leti 1970-2008. Težišče razstave sta dva novejša slikarska cikla: Trampolinisti in Kopalci.
10. 10. 2007 - 10. 2. 2008
V vrsti malih skulptur najdemo primere z enako mero igrivega kot tudi zlobnega humorja, pa tudi primere, polne političnih in družbeno kritičnih namigovanj; v oblikah tradicionalnih plastik, od spomenika do skulpture fontane, odkrijemo ironične spore s filozofijo, zgodovino književnosti in umetnostno zgodovino.
5. 9. 2007 - 15. 9. 2007
Otroštvo je čas posebne senzibilnosti do narave, ko otrok pridobi največ izkušenj. V mozaiku otrokovega življenja je prav zato ustvarjanje v galeriji ena od možnosti naučiti se opazovati, prisluhniti, primerjati, sestaviti, oblikovati ter brez zadrege narediti piko, črto in vse, kar temu sledi. Talent dobi možnost, da se polno razvije. Okrepijo se pogum, zaupanje in samovrednotenje.
27. 6. 2007 - 27. 7. 2007
Razstavi slik, grafik in risb Antona Cetina, Virgilije Nevjestića in Jožeta Zrima v Galeriji Murska Sobota botruje njihovo druženje na Šoli za uporabno umetnost v Zagrebu v letih 1954-1959 in skupno bivanje v Parizu, kjer so se ponovno srečaliu po končanem študiju v Zagrebu.
18. 5. 2007 - 18. 6. 2007
Sproščeno pestrost letošnjega Majskega salona poživlja vsak avtor po svoje in tako izpričuje težnjo po ustvarjalnosti, ki jo potrjuje že samo neverjetno število članov likovnega društva. Vsa ta dejavnost je gotovo značilna in pomembna – tudi zaledje za pojav pomembnih ustvarjalcev.
12. 4. 2007 - 6. 5. 2007
Medenove stvaritve, vezane na likovne zakonitosti konkretne umetnosti, sodijo med prva tovrstna umetniška dela pri nas. Z njimi je obelodanil celostni prikaz razvoja problematike notranjih in zunanjih ploskovnih in prostorski dimenzij likovnih stvaritev.
14. 3. 2007 - 5. 4. 2007
Najnovejše slike Darka Birse odražajo simboliko duhovnosti svitanja, prebujanja, opažanja in beleženja nejasne pojavnosti predmetnega sveta, sveta senc, polsenc, sledi, črnih lukenj, svetlobnih jeder in žarišč ter zračnih tokov atmosfere, ki se v svoji breztelesnosti odkrivajo v drugačni resničnosti, resničnosti slikarjevega notranjega dojemanja, vrednotenja in sprejemanja skozi lastno izkušnjo in vedenje o njih.
6. 2. 2007 - 4. 3. 2007
Umetniške stvaritve Ferenca Kiralya prežema dinamična pulzacija življenja, njegove kompozicije napenjajo skrivnostne, transcedentalne notranje moči. V teh stvaritvah ni ostrih konfliktov in spopadov, tudi v globini njihove ekspresivnosti in apokaliptičnosti se skriva medidativen duh.
20. 12. 2006 - 20. 1. 2007
Avtorji: Igor Banfi, Dubravko Baumgartner, Nikolaj Beer, Franc Bencak, Dare Birsa, Robert Černelč, Jože Denko, Endre Gonter, Štefan Hauko, Zdenko Huzjan, Ignac Meden, Franc Mesarič, Suzanne Király – Moss, Vladimir Potočnik, Ignac Premoša, Mirko Rajnar, Marika Sanč – Roth
8. 11. 2006 - 12. 12. 2006
Prvobitne družbe so motiviko spolnosti spoštovale, jo po božje častile, ker ohranja človeštvo. Samo naša civilizacija je zaradi poltičnega in verskega obvladovanja ljudskih množic vse, kar je v zvezi z njo, razglasila za nemoralno. Freud je to pojasnil: vsak impulz, naj bo zaveden ali nezaveden, ki ga pobudi telo in doseže razum, je spolen, in prav taki so tudi vsi človekovi nagoni, ki vodijo človekovo obnašanje.
6. 9. 2006 - 26. 9. 2006
Stalna zbirka Galerije Murska Sobota v svojem fundusu, poleg slikarskega, grafičnega, risarskega in fotografskega dela obsega tudi obsežen in pomemben del stalne zbirke, ki ga sestavlja mala plastika.
14. 7. 2006 – 6. 8. 2006
Novo odprta samostojna razstava v Galeriji Murska Sobota je zanimivo popotovanje po 50-ih evropskih mestih danes in obenem v preteklost 480 let nazaj.
7. 6. 2006 – 28. 6. 2006
Mednarodna likovna kolonija v Lendavi, ki je dočakala Kristusova leta, sveta sicer ni spodobna odrešiti – pa tudi sicer so njeni cilji veliko skromnejši od tovrstne namere – toda njena vitalnost in dosežki nas kljub temu osupnejo. Organizatorji kolonije se že vrsto let odločajo za težjo pot, saj posvečajo posebno pozornost kiparstvu, ki je finančno veliko zahtevnejša umetniška zvrst od dvodimenzionalne umetnosti.
5. 5. 2006 – 26. 5. 2006
Zidovi, ki jih je nekoč ustvaril človek, živijo lastno življenje. Zidovi so kot rekonstruirani ostanki kakšne za vselej izgubljene civilizacije. Zid je element, ki v panonskem ravninskem prostoru pomeni prostorsko cenzuro. Glede na dejstvo, da bi jih, hipotetično rečeno, postavili skupaj, nam simbolizirajo ograjo ali ogrado utrdbe.
5. 5. 2006 – 26. 5. 2006
Prepolovljene in zmaličene podgane na grafikah Boharjeve niso ustvarjene niti v smislu homeopatske magije, niti kot apotropejska znamenja. Na njenih grafikah pravljični Hamelinski piščalkar postane znanstvenik, ki pripelje podgane v sterilni in analgenični svet laboratorija.
5. 4. 2006 – 26. 4. 2006
Aprila 2006 sta v Galeriji Murska Sobota razstavljala zakonca Zelenko iz Izole. Rok Zelenko se je soboškemu občinstvu predstavil s slikami, njegova žena Leonida Bernetič Zelenko pa s keramiko. Razstavo je odprl likovni kritik Dejan Mehmedovič, soboška galerija pa jo je pripravila v sodelovanju z galerijo Insula iz Izole.
8. 3. 2006 – 29. 3. 2006
Za mariborsko fotografijo poznih šestdesetih, še bolj pa sledečih sedemdesetih let je značilno, da je dozorela v specifično enoto, brez katere si že dolgo ne moremo predstavljati razvoja slovenske fotografije dvajsetega stoletja.
2. 2. 2006 – 28. 2. 2006
Mirko Rajnar, pa naj se sliši še tako narativno, briljantno lovi v svoje likovne mreže trenutke, stanja tihih, neizpovedljivih poti. Premišljevanj. Hvaležnosti za doživeto in neizživeto; tu so ujeta stanja ljubezni, čarobne niti, ki jih umetnik zna imenitno prevajati v nekam himnično razlivanje ter skrivati v mehkobo slik.
15. 12. 2005 – 20. 1. 2006
Nikolaj Beer je eden od redkih slikarjev, ki tudi lastne ustvarjalne krize in poraze sprejemajo brez samopomilovanja in obtoževanj vsega in vsakogar okrog sebe. Po nekajletnem obdobju likovnega zatišja je Beru zopet uspelo najti tisto prvinsko moč, ki je odlikovala njegova dela do sredine devetdesetih let.
17. 11. 2005 – 7. 12. 2005
Slikarska kolonija v Moravskih Toplicah v organizaciji Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar, Evangeličanske cerkve v Sloveniji in Občine Moravske Toplice se je leta 1995 pridružila dinamičnemu likovnemu dogajanju v Pomurju
6. 10. 2005 – 30. 10. 2005
Na Madžarskem velja Galerija iz Szombathelya za muzej likovne umetnosti, kar je tudi res, saj večino njenih stalnih in priložnostnih razstav predstavlja prav material s področja likovnih umetnosti. Hkrati pa je pomembno dejstvo, da od leta 1990 sodi v našo zbirko tekstilni fond izredne vrednosti, katerega formiranje je vezano na zgodovino szombathelyskih tekstilnih bienalov.
1. 9. 2005 – 25. 9. 2005
Od nekdaj velja, da je krona znanstvenoraziskovalnega dela na likovno-galerijskem področju postavitev stalne muzejske zbirke. V mislih imam postavitev stalne zbirke sodobne likovne umetnosti Galerije Murska Sobota z likovnimi deli 20. stoletja in novejšimi stvaritvami.
7. 7. 2005 – 31. 7. 2005
Za Irino Rahovsky Kralj, ki več kot 30 let ustvarja portrete, smemo reči, da vseskozi goji in ohranja značilen likovni izraz, ki ga po uporabi umetniških sredstev kot oblik osebnega izražanja uvrščamo v okvir široko pojmovanega fauvističnega in ekspresionističnega portreta.
22. 6. 2005 – 1. 7. 2005
Alenka Viceljo se ukvarja z nekonvencionalno tvornostjo znotraj sodobne likovne umetnosti. Material, ki ga izbira za svojo umetniško izpoved, je porcelan. Opiranje na posebnost uporabljene materialne mase se implicira v specifične formovne in historične entitete, saj je »zavedanje materiala« ena osnovnih opredelitev njenega likovnega dela.
9. 6. 2005 – 1. 7. 2005
Lahko si že predstavljamo videz spomeniškega kompleksa s kopnimi in vodnimi potmi, z bronastimi plastikami v steklenih kroglah, podnevi obsijanega s sončno svetlobo in ponoči razsvetljenega iz svetilnika in premišljeno postavljenih diskretnih svetil.
12. 5. 2005 – 3. 6. 2005
Pri stilu in načinu Jemčevega slikarstva gre za pravi Action Painting. Interakcija hipnega vtisa njegove refleksije narekuje hitro dokončanje slike, ki je zdaj zajeta v vsej svoji neposrednosti. Čeprav je razkroj predmetnega sveta dosleden, se ponekod barvni madeži – ravno obratno Leonardovemu strmenju v madeže na starih zidovi – združujejo v antropomorfne barvne entitete.
14. 4. 2005 – 5. 5. 2005
Vrezčeve slike, tudi takrat, ko so naslikane monohromno, vsebujejo neko tiho notranje žarenje. Vir svetlobe je vedno postavljen v notranjost slike, v prostor med slikovnim poljem in steno, se pravi v plasti, ki razmejujejo vidno od nevidnega. Namesto klasične perspektive nastopi plastenje barvne materije.
4. 3. 2005 – 24. 3. 2005
Razstavljalci: Igor Banfi, Dubravko Baumgartner, Nikolaj Beer, Franc Bencak, Dare Birsa, Ivo Bošnjakovič, Irena Brunec – Tébi, Robert Černelč, Jože Denko, Marika Danč Roth, Endte Gonter, Marjan Gumilar, Štefan Hauko , Zdenko Huzjan, Ignac Meden, Franc Mesarič, Franc Király, Suzanne Király Moss, Vladimir Potočnik, Ignac Premoša, Mirko Rajnar
4. 2. 2005 – 27. 2. 2005
Če Hauko v oblikovnem svetu izhaja predvsem iz vizualne podobe Prekmurja in v njem ohranja spomin na ravnine, prapovezanost vode in zemlje in zraka, močvirska drevesa in predvsem trave, v občutenju pa tesnobo posameznika, izgubljenega v brezmejnem prostranstvu, kjer se je ustavil celo čas, je v izbiri barve svobodnejši, saj v značilno paleto barv vnaša tudi druge, njim pogosto tuje, zaradi česar postaja prekmurski pejsaž značilno Haukov, prežet z njegovo osebno mitologijo.
30. 9. 2004 – 31. 12. 2004
To, kar smo doživeli v zvezi s figurativno malo plastiko človeške podobe v letih med 1945 in 1989, pomeni izredno situacijo, ki sta jo povzročila politika in ideologija. Evropa se ni razdelila samo na svobodnjaško zahodno in socialistično diktatorsko polovico, ampak so se uveljavili tudi različni principi v umetnosti: na zahodu je prevladovala abstrakcija, na vzhodu figuracija.
10. 6. 2004 – 4. 7. 2004
EU-forija (evforija) je razstava, na kateri so se imeli možnost srečati izvrstni umetniki, ustvarjalci iz petih novih članih Evropske unije, pri čemer jim je bila dana možnost predstaviti njihove kulturne korenine in individualne vizije. Predstavljanje. Reprezentiranje njih samih, lastne skupnosti, njihovi zgodovinskih izkušenj in hkrati smernic za prihodnost.
7. 5. 2004 – 30. 5. 2004
Fotografije lendavskega psihiatra dr. ána Hagymása nam ne prikazujejo narave v smislu sproščujočih in lepih a nezavezujočih vedut. István Hagymás s svojimi fotografijami išče in raziskuje tisto arheologijo kolektivnega spomina in tistih življenjskih principov, ki se skrivajo izza tančice naravnih fenomenov.
8. 4. 2004 – 30. 4. 2004
Mitja Ficko je začel avoj najnovejši ciklus slik, ki ga je začel slikati po opravljenem magisteriju, s ciklusom upodobljenih kamnov. Ta cikel pa s časom preide v slikanje nežnih, skrivnostnih in tihih vrtov, šipkovih cvetov ter podob mladih žensk, ki so izpolnjene z zelo osebno simboliko.
4. 3. 2004 – 28. 3. 2004
Razstavljajo: Matej Lavrenčič, Mateja Korbar, Ana Sluga, Jovi Davinic, Katja Sodec, Katja Pal, Iva Tratnik, Andreja Muha, Suzana veren, Marina Gruden, Ana Kogoj, Sanela Jahić, Urša Vidic, Maja Pučelj
6. 2. 2004 – 29. 2. 2004
Razvojno dimenzijo obravnavanih pomurskih slikarjev, vpeto v tokovne sodobne likovne umetnosti, od romantično navdihnjene potrebe za ekspresijo do klasične potrebe za redom in koncepturalnim idejnim izrazom, razumemo v luči njihove združene ustvarjalne spontanosti in inteligentnosti, ki slikarstva krajine ne opredeljujeta kot definitivnega izraza, usidranega v videnje krajine, ali statične pojave njene odmevnosti.
17. 10. 2003 – 20. 11. 2003
Slikarski opus Natalije Šeruga je avtorsko izredno prepoznaven. Ponekod slikarka sicer podatkovno preobremeni posamezno sliko in bi v likovnem smislu »manj« pomenilo več. Risba je v nekaterih momentih – predvsem pri lobanjah – brez potrebe infantilna, pri slikanju dlak in perja pa se izgubi občutek taktilnosti.
4. 9. 2003 – 4. 10. 2003
Preprostost in poenostavljenost Makučevih form nam razkrivata enega temeljnih principov modernistične umetnosti 20. Stoletja, v katerih sta poudarjena hotenje po prvinskih, primarnih formah in neposrednost izraza.
7. 8. 2003 – 27. 8. 2003
Mihael Rudl pristopa k slikarskim problemom, ki temeljijo na problematiziranju vzpostavljenih barvnih –oblikovnih odnosov ter njihovih mentalno prostorskih mediger; je pristen raziskovalec slikovnega polja – tako njegovega neomejenega psihičnega prostora kot fizičnih omejitev, ki jih določa sam format.
16. 7. 2003 – 3. 8. 2003
Likos Murska Sobota je bržkone ena prvih povojnih ljubiteljskih likovnih sekcij v Sloveniji, saj je leta 1973, ko se je ustanovilo združenje likovnih skupin v okviru Zveze kulturnih organizacij Slovenije, delovala že polnih 10 let.
6. 6. 2003 – 2. 7. 2003
Bratuševa misel je zaznavo galerijskega prostora preusmerila v idejo o razstavi v njem, o predstavitvi svojega kiparstva.
3. 4. 2003 – 27. 4. 2003
7. 3. 2003 – 28. 3. 2003
Pri slikah Gašperja Jemca je videti, kot da bi vidni svet uporabljal mimikrijo in se človeškim očem predstavljal zgolj v formi kriptograma. Ta svet je svet notranjega miru in spokoja.
5. 2. 2003 – 28. 2. 2003
Večina karikatur s svojo neposrednostjo in nemetaforičnostjo povsem zgreši svoj namen in se utopi v transparentni banalnosti. Likovni pedagog Anton Buzeti je eden izmed redkih, ki pozna likovne zakonitosti karikature in v njej tudi neizmerno uživa.
19. 12. 2002 – 12. 1. 2003
Skupna razstava Zdenke Žido in Sandija Červeka predstavlja hvalnico slikarstvu, še toliko bolj, ker je pri obeh umetnikih problem svetlobe glavni problem. Svetloba pa predstavlja enega od osnovnih pogojev človeškega vida in hkrati s tem tudi slikarstva nasploh.
14. 11. 2002 – 8. 12. 2002
Skulpture malih dimenzij Vasilija Ćetkovića Vaska so unikatna umetniška dela, ustvarjena v kiparjevem zanosu in predanosti izbranemu ciklusu, ko se Ćetković izrazi do skrajnih meja lastne umetniške moči.
10. 10. 2002 – 6. 11. 2002
Likovna ustvarjalnost Franca Bencaka, po letih najstarejšega člana Društva likovnih umetnikov Prekmurja in Prlekije, odraža njegovo veliko ljubezen in vero v ustvarjalno moč likovna umetnosti.
12. 9. 2002 – 3. 10. 2002
Neutrudno raziskujoča umetniška osebnost akademskega slikarja Bogdana Čobala predstavlja sintezo ustvarjalca in likovnega teoretika, s čimer se je kot likovni pedagog večino delovne dobe ukvarjal tudi poklicno.
12. 7. 2002 – 4. 8. 2002
Černelč konstruira svoje likovno polje kot agresivno jedro, ki stvari k sebi privlači, a jih ravno tako od sebe odriva. Tako na slikah nastajajo konfliktni segmenti komplementarnih barv, ki pripomorejo k temu, da slika kot celota izgleda izjemno napeto in nervozno.
14. 6. 2002 – 7. 7. 2002
Popovičeva izoblikovana in konstruirana dela iz navidezno cenenih in enostavnih materialov dobijo v galerijskem prostoru drugačen, umetniško definirani status slike, kolaža, risbe, označen s prehodom iz dvodimenzionalne slikovne površine v trodimenzionalen, prostorsko delujoč objekt, artefakt ali skulpturo malih dimenzij.
9. 5. 2002 – 5. 6. 2002
Fotografija je svoj heroičen razvoj, skozi katerega se je utemeljevala kot umetniška fotografija, temeljila na mediju črno bele fotografije. Ta pa po svoji naravi ni mogla biti osredotočena na barvite atmosferske pojave. S tega stališča Denko morda tvega, da se predstavi kot konservativen avtor.
11. 4. 2002 – 5. 5. 2002
Avtonomnost lastnega kreativnega in likovnega jezika Suzanne Király Moss se giblje v razponu od lirično občutenega in emocionalno doživetega slikarstva do materializiranega, s prepoznavno strukturalno gradnjo izoblikovanega slikovnega nosilca.
7. 3. 2002 – 30. 3. 2002
20. 12. 2001 – 20. 1. 2002
Beer je v svojih rojstnih Križevcih na Goričkem slikal napise na pogreben kočije. Kot je bila navada v protestantskih krajih, je šlo za svetopisemske napise. Eden izmed njih je bil tudi napis: »Danes meni, jutri tebi.«
20. 12. 2001 – 20. 1. 2002
Svet, ki ga ustvarja Marija Lucija Stupica, je svet nežnosti, pričakovanj, radosti in hkrati svet bolečine in strahu. Nevsiljivo sočutje in milina, ki prevevata njene ilustracije, nosita v sebi čustven naboj, ki pa se s svojo resnostjo izogne vsakemu sentimentalizmu.
9. 11. 2001 – 9. 12. 2001
Heiligerjeva zavestna odločitev za fotografijo, se pravi za praktičen in mobilen umetniško ustvarjalen medij, mu danes, v času globalizacije, omogoča hitro in učinkovito komunikacijo s celotnim svetom, posebej s tistim izbranim kulturnozgodovinskim, sociološkim in geografko pogojenim ambientom, ki je napolnjen z intenzivno svetlobo in odraža nek poseben, za umetnika vabljiv kolorit.
11. 10. 2001 – 2. 11. 2001
Razstava »Neznani Lojze Spacal« odkriva del njegovega manj znanega opusa, sebinsko vezanega prav na Slovensko Istro.
1. 6. 2001 – 16. 9. 2001
Širina arhitektonske plastike – to je bila namreč razpisana tema v letu 2001 – se torej kaže zlasti v njeni samostojnosti (neodvisnosti, nevezanosti), predvsem pa v skladnosti in logiki notranjosti oziroma njene zgradbe, gradnje sploh, dalje v razmerju do prostora pa še posebej, kjer predpostavljamo njeno izrazito aktivno funkcijo.
7. 3. 2001 – 7. 4. 2001
V načinu, kako najmlajša generacija danes pristopa k likovnim problemom, je torej opazno dvoje: na eni strani upošteva tradicijo, vzore, modernistično polpreteklost, na drugi strani skuša uveljaviti pritajene razmejitve in razumevanje lastnih pozicij, lastne navzočnosti v razsežju zgodovinskega smisla.
2. 2. 2001 – 25. 2. 2001
Razstavljanje članov društva, tako individualno koz skupinsko, je najpomembnejše poslanstvo, s katerim lahko bogatimo kulturno ponudbo naše regije, saj hkrati ugotavljamo, da je prav domača likovna umetnost eden od ključnih promotorjev naše pokrajine, čeprav se žal samo ustvarjalci tega včasih premalo zavedamo.
21. 12. 2000 – 22. 1. 2001
Huzjan nam s svojim slikarstvom govori o eksistencialni stiski in človeški tesnobi, ni pa tesnoben sam način njegovega slikanja. V nasprotju z mnogimi slikarji, ki se čutijo dolžne govoriti o slikanju kot o trpljenju, kot da bi to ne bilo razvidno iz prenekaterega izdelka, je Huzjanov način slikanja nežen in uživaški.
17. 11. 2000 – 17. 12. 2000
Ugotovimo lahko, da so skulpture malih dimenzij, ki so nastale v 90. Letih, živo prisotne v ustvarjanju sodobnih slovenskih kiparjev, in to ne le kot obrobno razmišljanje in eksperimentalno preverjanje možnosti kasnejše povečave, temveč kot avtonomna, samosvoja kiparska disciplina.
12. 10. 2000 – 5. 11. 2000
Rdeča nit razstave je Gromov odnos do novega prostora, do ameriške kulture, do tistega pradavnega sveta Indijancev ali do neposrednega družbenega okolja v velikem mestu.
5. 9. 2000 – 30. 9. 2000
Pričujoča razstava Igorja Banfija je torej več kot zgolj informacija o njegovem najnovejšem ustvarjanju. Pričujoča razstava nam namreč zelo zgovorno priča o stiskah mladega umetnika, ki se hoče ukvarjati s slikarstvom v času, ko le-to postaja vse bolj odrinjeno v senco spričo tako imenovanih »novih medijev«.
5. 9. 2000 – 30. 9. 2000
Vsekakor se Naca Rojnik raje kot s koncepti ukvarja z oblikami. Neizmerno več ji je do tega, da umetnost ustvarja v neposrednem dotiku z rokami, kot da o njej samo razmišlja.
6. 7. 2000 – 30. 7. 2000
Dobre fotografije so redke. Nastanejo v idealnem sozvočju med avtorjem, modelom in neponovljivo čarovnijo trenutka, ki se je ne da natančno razložiti. Moj oče pravi, da morajo dobre fotografije imeti dušo, mojster Kološa pa, da morajo lepo zveneti.
9. 6. 2000 – 30. 6. 2000
Neumorno in vztrajno, z naklonjenostjo, ki je tako zelo tipična za stare mojstre, Binder z mrežo iz žice bodočega objekta premošča prostor, z namenom, da bi ujel svetlobo in zanjo ustvaril prostor, ne da bi pri tem vzbudil pozornost s svojim popolnim obvladovanjem te popolne tehnike.
5. 5. 2000 – 1. 6. 2000
Za vse tri slikarje lahko rečemo, da jih poleg zavezanosti h klasičnemu slikarstvu povezuje skupno iskanje korenin in duhovno vračanje k izvirom širšega sredozemskega kulturnega prostora in njegove kulture, katere dediči so tako v materialnem smislu, kot z že vsajeno in duhovno pogojeno gensko zasnovo.
10. 3. 2000 – 31. 3. 2000
Kako to, da razstavljata skupaj Jože Slak Đoka in Marko Jakše, saj sta tako različna? Ne samo, da se razlikujeta med seboj, tudi njune slike so raznolike.
4. 2. 2000 – 29. 2. 2000
V Kiribševem delu vedno znova naletimo na nenavadne učinke dematerializacije površine, celo tam, kjer dosega posebne barvne in teksturne učinke tako, da neposredno nanaša na platno različne materiale. Vedno znova se snov razkroji v barvne prostore, v iluzijo, v obarvano globino, v katero potone naš pogled.
16. 12. 1999 – 26. 1. 2000
Rajnarjevo slikarstvo je večplastno tako po vsebini kot tudi po formalni plati, ne glede na to, da se je uporaba termina večplastno že tako zbanalizirala, da se ponavadi ta termin uporablja ravno takrat, ko ni kaj povedati in so slike, o katerih se govori, vse prej kot take.
5. 11. 1999 – 28. 11. 1999
Sprehajati se po Jakijevem slikarskem in grafičnem opusu pomeni bloditi po labirintu človekove podzavesti. Njegova ogromna in nenavadna produktivnost je osupljiva.
1. 10. 1999 – 26. 10. 1999
Stremim po odprtosti in nematerialnosti; moja najljubša materiala sta akrilno steklo in legirano jeklo in njuni s svetlobo povezani lastnosti – transparentnost in odsevanje – mojemu koncepu zelo ustrezata.
3. 9. 1999 – 23. 9. 1999
Z memorialno razstavo Ladislava Danča želimo predstaviti njegovo sorazmerno kratko ustvarjalno pot, ki jo je nenadoma prekinila kruta smrt, vendar je bila v osnovi tako široko zastavljena, da nam danes odkriva vso veličino Dančevega likovnega ustvarjanja, odkriva vse od risbe, grafike, stripa, ilustracije, knjižne opreme, štafelajskega slikarstva in poskusov stenskega slikarstva do mozaika.
24. 6. 1999 – 18. 7. 1999
V likovnem razvoju Karla Brandstätterja, Petra Krawagne in Valentina Omana se zrcali podoba umetniške avantgarde na Koroškem v drugi polovici 20. stoletja, ki obenem razgrinja širino likovnega dogajanja v tej umetnostno razgibani deželi.
4. 6. 1999 – 21. 6. 1999
Muzej Međimurja Čakovec je to leto prvikrat organizator mednarodne likovne razstave PANONIA 98, manifestacije, na kateri se predstavljajo umetniki iz Avstrije – Burgenland, Madžarske – Žapanije Zala, vas, Gyoer, iz severovzhodnega dela Slovenije in od leta 1995 iz severozahodnega dela Hrvaške – Međimurja.
14. 5. 1999 – 31. 5. 1999
Slikarstvo Vladimirja Potočnika ml. odlikuje radikalna in odločna opredeljenost za formiranje osebnega likovnega izraza, ki korenini v abstraktnem svetu odprtih in zaprtih prostorskih kompozicij, vezanih na dramatičnost same barvne površin, njenih zunanjih in notranjih odnosov, temnih, težko občutenih, prostorsko učinkujočih in nejasno opredeljenih amorfnih form v ospredju, in svetlejših, lažje občutenih, globinsko učinkujočih barvnih pasusih, ki se odkrivajo v ozadju nosilca prostorskega plastenja slike oziroma njene večplastne strukturalnosti.
14. 5. 1999 – 31. 5. 1999
V Potočnikovem likovnem izrazu zunanje vsebine in forme vidnega predmetnega sveta pogojujejo notranji likovni jezik, oblikovan v spontani gestualnosti dinamike elementarnega procesa slikarstva realnega vsakdana.
2. 4. 1999 – 18. 4. 1999
Pričujoča razstava želi obiskovalca seznaniti z več kot dvajsetletno potjo umetniškega ustvarjanja oblikovalke tekstilij Silve Horvat, ki se je slovenski javnosti prvič predstavila s samostojno razstavo v Prešernovi hiši v Kranju pred dvajsetimi leti.
11. 3. 1999 – 29. 3. 1999
Nič posebej novega se ni zgodilo ne za kolonijo, ki je med najstarejšimi na Slovenskem, in verjetno tudi ne za posameznike, ki so se kot običajno zbrali iz vseh vetrov in v mešanici jezikov, ki so se pod vplivom imenitnega Lendavčana razvezali, spregovorili o vsem mogočem in se potem v likovnem jeziku znova posvetili vsak svoji zgodbi.
19. 2. 1999 – 9. 3. 1999
V najnovejših slikah Endreja Göntérja, ki so nastale v zadnjih dveh letih, se pravi ob koncu drugega tisočletja, torej v času, v katerem se izteka tisoča obletnica ustalitve Madžarov v Panonski nižini, se ponovno obudijo v njegovih slikah podobe slikarjevih občutij in predstav o tem času, o dejanjih ob prehodu iz poganstva in sprejetja krščanstva ter z njim povezane evropske civilizacije tako v materialnem kot duhovnem smislu.
22. 1. 1999 – 14. 2. 1999
V avtoportretih se skriva določen paradoks. Bolj ko se avtor ukvarja z osebno problematiko, bolj postajajo ti problemi splošni. Prav tako tudi pri nobeni ostali problematiki ne najdemo takih oscilacij kot ravno pri avtoportretih.
23. 12. 1998 – 17. 1. 1999
Lojze Logar se v svojem tridesetletnem ustvarjalnem delu vseskozi giblje v svetu predmetnosti, človeškega lika, živalskega telesa in geometrijskih likov, znotraj katerega s kombinacijo racionalnega geometričnega, konstruktivnega in hladnega ter organskega mehkega in toplega, z analitičnim načinom odstira njegovo večplastnost pomena in predstavljanja različnih nivojev novih vsebin, ki omogočajo raznovrstnost našega branja.
20. 11. 1998 – 13. 12. 1998
Ob gledanju, vživljanju in podoživljanju njihovih likovnih stvaritev pa morda le odkrivamo in občutimo neko nenavadno povezanost, predvsem v močnem izžarevanju energije hladnih črnih, sivih, modrih, violetnih, zelenih in morda še kakšnih barvnih tonov, ki v Borčičevih slikah uresničujejo vizualizacijo uravnoteženja homogeniziranega življenja, v Tisnikarjevih slikah zrcalijo tesnobnost in krutost človeškega bivanja in v Pečkovih delih odražajo pridušeno dinamiko, občuteno znotraj bivajočih stalnih, v realnosti in v nadzemeljski svetlobi spoznavnih stvari in njihovega magičnega prehajanja v svet slikarjevih vizij.
29. 10. 1998 – 15. 11. 1998
Sodelujoči avtorji: Štefan Bálazs, Franc Mesarič, Lucija Močnik, Simon Kajtna, Mojca Kajtna, Lászlo Nemes, Suzanne Király Moss, Janez Knez, Goce Kalajdžijski
2. 10. 1998 – 25. 10. 1998
Ob petindvajsetletnici Kavčičeve smrti smo se odločili, da poskusimo vsaj deloma ponovno odkriti te sledi in jih povezati v celoto. Najlažje je bilo znova osvetliti njegovo slikarstvo, saj je o njem največ napisanega, pa tudi slikarska zapuščina je ostala bolj ali manj neokrnjena.
30. 7. 1998 – 30. 8. 1998
Nikolaus Hipp je slikar, ki zna izraziti in poudariti značilnosti optičnih in psihofizičnih lastnosti posameznih pigmentov ter gibanja energij barvnih površin različnih specifičnih tež: modre in bele, prostorsko učinkujoče barve, rdeče telesne in strukturalne, črne svetlobno refleksne, zelene absorbirajoče in uravnoteženo delujoče, rumene destruktivne in morda še kakšne barve.
30. 7. 1998 – 30. 8. 1998
Ob njenih kiparskih delih, ob katerih odkrivamo neokonstruktivistične elemente strukturalnih konstruktivnih izhodišč ruskega konstruktivizma, neoplasticizma 20. in 30. let ter minimalizma 60. let tega stoletja, lahko rečemo, da pri tem ne gre za logiko pomanjšanega modela, temveč za sestavljanje, montažo že gotovih industrijskih materialov, ki jih umetnica izbira, oblikuje, brusi, polira, reže, krajša, izrezuje in določa njihov obseg in zgoščeno formo, ekspresivno občutene celote, s katero doseže želen svetlobni in prostorski učinek.
26. 6. 1998 – 22. 7. 1998
5. 6. 1998 – 22. 6. 1998
1. in 2. bienale male plastike učencev osnovnih šol Slovenije potrjujeta naša pričakovanja, ki so vezana v prvi vrsti na afirmacijo in dvig likovne vzgoje oz. pouka, posebej plastično-prostorskega oblikovanja znotraj samega učnega programa, in z njim boljšega poznavanja izraznosti kipraske ustvarjalnosti in njegove povezanosti s praktičnimi življenjskimi stvarmi; bodisi z estetiko oblikovanja bivanjskega prostora, izdelave raznih pripomočkov, orodij, okraskov…, kakor tudi odpiranja vrat osnovnošolski mladini v tokove sodobne likovne umetnosti in z njo povezane izgradnje lastnega pogleda na likovno ustvarjalnost.
15. 5. 1998 – 2. 6. 1998
Slikarstvo Davida Smytha v nobenem pogldu ne more zanikati svoje navezanosti na tradicijo ameriškega abstraktnega ekspresioneizma, še posebej na akcijsko sliakrstvo.
9. 4. 1998 – 3. 5. 1998
Avtorja zanimajo mikavnosti, ki jih zaradi hitrega tempa življenja mnogi sploh ne opazijo. Večinoma izhaja iz naravnih oblik, manj je predmetov.
13. 3. 1998 – 5. 4. 1998
S sadovi letošnje mednarodne lendavske likovne kolonije, ki je brez predaha dosegla že jubilejno srebrno številko 25, smo znova bližje začetnim, malone romantičnim izkušnjam kolonijskega druženja slikarjev krajinarjev.
13. 2. 1998 – 8. 3. 1998
Likovni prostor postane prizorišče interpretacij vsebinskih mnogoplastnosti Ciuhovih idej, zvščenih v simultana dogajanja, prežeta s posebno čutno atmosfero mnogoterosti in hkratnosti medsebojnih odnosov figuralnih kompozocij, pogojenih s slikarjevo osebno svobodo, izraženo v lastnem filozofskem pogledu na svet in dogajanja v njem, ki so pogosto nepredvidljiva ali naključna, zato pa umetniško mikavnejša in plodna, če se jim zna ustvarjalec zvedavo prepustiti.
16. 12. 1997 – 9. 2. 1998
Nikolaj Beer, Sandi Červek, Marjan Gumilar, Zdenko Huzjan in Franc Mesarič.
10. 12. 1997 – 4. 1. 1998
Barvanje z akvarelnimi barvami je podobno življenju. Je geneza, polna vznemirljivih napetosti naključij in zavestnih možnosti, in rojstvo, katerega končni rezultat je venomer prepletenost s številnimi vprašanji.
6. 11. 1997 – 30. 11. 1997
Pogačarjev opus karakterizira poudarjena likovnost, ki se izraža s finim obravnavanjem slikarske površine, z barvnimi in strukturalnimi gradacijami, z zarisi, sevanji in s samo barvitostjo.
18. 9. 1997 – 5. 10. 1997
Zmago Jeraj je perfekcionist v pravem pomenu besede. Kompozicijska skladnost nejgovih fotografij, izpeljanih z estetsko relevanco, se zdi kot predpogoj in edino možno izhodišče, da posnetek sploh nastane.
23. 6. 1997 – 14. 9. 1997
Doslej smo na bienalnih razstavah v glavnem vztrajali na širokem, stilno nezavezujočem avtorskem izboru male plastike s strani kuratorjev, tokrat pa smo se prvič odločili, da bomo na 13. bienalu predstavili malo plastiko z določeno tematiko, vezano na skupno osnovno, umetniško ustvarjalno izhodišče.
9. 5. 1997 – 27. 5. 1997
Razstava slikarij Štefana Balázsa predstavlja obdobje zadnjih petih let 1992-1997. Usmerjena je na povezano izpoved, pri kateri je vodilna nit doživljanja iskanje s pomočjo formalnih in vsebinskih sprememb stvarnosti.
11. 4. 1997 – 5. 5. 1997
V sodobni likovni umetnosti postmodernizma zavzemajo danes posebno mesto slikarji, ki so ostajali izven trendovskih pozicij bodisi figuralnega ali abstraktnega likovnega izraza.
7. 3. 1997 – 30. 3. 1997
Dela Jánosa Németha so zdijo monumentalna tudi v svoji majhnosti. So manjša po velikosti, vendar ne majhna po pomenu, saj njihova veličina ni odvisna od njihove velikosti, temveč od njihovega učinka in vsebinskega sporočila. Vendar Németh po z potrebi izdeluje tudi kipe večjih dimenzij, po kvaliteti izenačene s svojimi manjšimi deli.
V najnovejših delih Jožeta Denka je opazna avtorjeva racionalna opredeljenost panonskega prostora znotraj dvodimenzionalne slikovne površine, ki je enkrat vodoravno, drugič pa vertikalno koncipirana, tako da določa, obroblja in pogojuje središčni likovni prostor znotraj katerega obstaja, se godi in traje nek dogodek vezan na predmet, figuro mimetično oblikovanih in ekspresivno občutenih strnjenih form in jeder izvedenih s široko potezo slikarskega čopiča in živahnih intenzivnih fluorescentnih barvah, znotraj katerih ustvarjajo bele površine nek poseben dramatični naboj.
26. 11. 1996 – 15. 12. 1996
Navezanost Irene Brunec na figuralizem v smislu dramatične groteskne deformiranosti človeškega korpusa ali mitoloških bitij v kiparkinih zgodnjih skulpturah, nastalih na začetku 90. let, se sedaj v njenih drobnih, spontano in oblikovno perfektno izvedenih malih plastikah »sodobnih bronzetih« razkrije v intimnem, rahločutnem, zamaknjenem, hkrati pa zavzetem in osebno doživetem spoznanju krutosti in tragičnosti človeške eksistence, odtujenosti, razkola lastnega jaza na realni in sanjski svet ter prvinske nostalgičnosti do bivanjskega prostora.
22. 11. 1996 – 15. 12. 1996
Najkrajši odgovor na vprašanje, čemu povabilo k udeležbi v poletni slikarski koloniji v Korotanu na Dunaju, ne obsega niti ene same besede, to je razstava, njena originalnost, pristnost, zasidranost v izpovednem jeziku vsakega posameznega avtorja in v čitljivem prispevku, ki ga je k dosedanjemu besednjaku primaknilo dunajsko okolje.
5. 9. 1996 – 30. 9. 1996
Letošnje poletje je zaživela nova kolonija: »Ormož 96«. Ambicije, ustvariti zbirko, ki bi za Ormož lahko pomenila zametek nove galerije, jo že na začetku uvršča med slovenske kolonije s strogo profesionalnimi cilji.
12. 4. 1996 – 9. 5. 1996
Mnogoštevilno članstvo v nekaterih velikih društvih (ljubljansko, mariborsko, dolenjsko itd.), hkrati pa zelo posplošeni interesi in dejavnosti takšnih društev, so narekovali spontano željo po ustanovitvi svojega, lastnega društva.
14. 3. 1996 – 8. 4. 1996
Večdnevno slikarsko srečanje zaradi slikanja na prostem v naravi, ki je junija letos (1995) privabilo izbrano skupino enajstih likovnih ustvarjalcev tudi v vzhodno zeleno obrobje Ljubljane, v Zajčjo Dobravo, nadaljuje z zelo priljubljeno in zato v Sloveniji še posebno razširjeno obliko združevanja umetnikov kot tudi približevanja umetnosti najširšemu občinstvu.
6. 2. 1996 – 6. 3. 1996
Ni veliko umetniških prireditev v Srednji Evropi, ki se lahko ponašajo s četrtstoletno preteklostjo. Mednarodni likovni trienale Panonija – ki je uspešno preživel zgodovinske valove regije – neomajno obstaja. Na podlagi izkušenj 25-ih let – kljub uspehom – se je v glavi nekdanjih ustanoviteljev in organizatorjev dozorela misel o spremembi.
27. 10. 1995 – 19. 11. 1995
S pregledno razstavo slik, grafik, risb in objektov akademskega slikarja Erwina Reisnerja iz Avstrije želimo predstaviti njegov izredno bogat in obsežen opus umetniških del, ki jih je Reisner ustvaril v času od končane Akademije za likovno umetnost na Dunaju leta 1971 do danes.
28. 9. 1995 – 16. 10. 1995
27. 9. 1995 – 16. 10. 1995
Organizator »AQUILA« Lipovci je na podlagi svoje programske sheme poletnih likovnih kolonij v svojo sredino povabil raznoliko druščino umetnikov.
30. 6. 1995 – 18. 9. 1995
Želimo ugotoviti utrip, soočiti umetnostni jezik udeležencev iz srednjeevropskega (Avstije, Češke, Slovaške, Madžarske, Poljske, Slovenije), južno in vzhodnoevropskega (Makedonija, Romunija, Litva), ter zahodnoevropskega (Francija, Velika Britanija, Nizozemska, Nemčija), prostora in to v izbranem dialogu med kritikom ter umetnikom.
12. 5. 1995 – 1. 6. 1995
Mariborska skupina MI združuje umetnike, ki skušajo vzpostaviti svojo identiteto in lastno izhodišče za delovanje v enem izmed obeh (poleg Kopra) pomembnih regionalnih središč znotraj širšega slovenskega kulturnega prostora, ki je izredno centraliziran.
29. 4. 1995 – 29. 4. 1995
V Gumilarjevem opusu lahko vedno znova občudujemo ravno prepletanje avtonomnega slikovnega jezika, ki po svojih načelih gradi podobo, in reminiscence na naravne prvine, ki nam razkrijejo delec naravnega okolja ali le del zaznave, na katerega je položen poudarek.
6. 4. 1995 – 4. 5. 1995
Tri leta obstoja Društva likovnih umetnikov Prekmurja in Prlekije pomenijo nadaljevanje zastavljenih ciljev, ki so se rodili z nastankom društva pred tremi leti.
16. 3. 1995 – 4. 4. 1995
V času med 20. in 30. avgustom so se na lendavskem gradu zbrali, družili in ustvarjali umetniki iz treh dežel, Slovenije, Madžarske in Avstrije. Pomalem znanci, predvsem pa vneti likovni raziskovalci, so v desetih dneh ustvarili številna dela in se vpisali, kot že številni kolegi pred njimi, v veliko likovno kroniko Lendave.
16. 2. 1995 – 12. 3. 1995
V več kot dvajsetletnem razvoju avtorske izdelave tapiserije Marike Danč-Roth sledimo njenim ustvarjalnim, umetniško izraznim naporom oblikovanja lastnega, osebnega likovnega izraza znotraj moderne tapiserije, ki se je ponovno vrnila k ročnemu tkanju, kompozicijski enostavnosti ter jo izpostavila kot celostno, samostojno umetniško delo od slikarske, likovne zasnove do izvesbe v različnih materialih.
8. 12. 1994 – 8. 1. 1995
Mesaričev likovni izraz je koncipiran na ekspresionističnih elementih s poudarjenim racionalnim in konstruktivnim pristopom, v katerem ohranja avtor spontanost in inteligentnost ter ju zna izraziti.
30. 9. 1994 – 10. 10. 1994
Sodelujoči avtorji: Nikolaj Beer, Sandi Červek, Irena Čuk, Zlatko Gnezda, Zdravko Jerkovič, Izidor Horvat – Izak, Janez Knez, Mišo Knez, Samo Pajek, Oto Rimele, Severina Šproger
7. 7. 1994 – 31. 7. 1994
Za Červekov slikarski izraz lahko rečemo, da ga vseskozi zaznamuje racionalno zastavljeni in konstruktivno izvedeni slikarski postopek gradnje slikovne površine. Takšnega ga prepoznavamo že v njegovih zgodnjih risbah, ki odražajo deljenje, grupiranje in nastajanje posameznih kompozicijskih celot.
27. 5. 1994 – 26. 6. 1994
Ustaviti pa se moramo ob še enem bistvenem elementu Vrežčeve slike, ob črti, ki jo slikar zariše na to površino. Ta črta je fragmentirana zaradi strukture slike, a je hkrati skrajno realna in materialna.
15. 4. 1994 – 15. 5. 1994
Selektorji, umetnostni zgodovinarji in likovni kritiki so v utemeljitvah svojega izbora, zapisanega v katalogu razstave izpostavili izrazite osebne likovne izraze, ki jih ne moremo povezovati niti vodoravno niti horizontalno, saj so odraz subjektivnih pristopov in razmišljanj avtorjev znotraj sodobnih tokov figurativnega, brezpredmetnega in morda še kakšnega umetniškega snovanja ob izteku 20. stoletja in nam kot taka zrcalijo večplastno slojevitost njihovih izraznih možnosti.
11. 3. 1994 – 4. 4. 1994
Krešimir Novak, slikar – samouk moderne individualne senzibilitete (sicer strokovnjak za plastične mase), je obremenjen z okoljem, s svojimi življenjskimi in profesionalnimi izkušnjami.
28. 1. 1994 – 6. 3. 1994
Na 2. razstavi del likovnih umetnikov Prekmurja in Prlekije prevladujejo slikarji z že izoblikovanim osebnim, na gesti, na znaku, na slikarski potezi slonečim likovnim izrazom.
17. 12. 1993 – 17. 1. 1994
Slikarstvo Mirka Rajnarja lahko uvrstimo med tiste iz Prekmurja izvirajoče slikarje, ki so s svojimi deli vnesli v slovensko likovno umetnost značilne prvine severnoevropskega ekspresionističnega izraza.
29. 10. 1993 – 29. 11. 1993
Pojem male plastike se priokusa majhnih kipov ne more zlahka otresti, vendar pa ima mala plastika z majhnimi kipi prav tako malo opraviti kot velika plastika s Hermanovim spomenikom v teutoburskem gozdu: tisočletje dolgo je to bila zvrst, trden žanr s preglednimi, vendar pa tudi z nasprotujočimi si značilnostmi.
8. 7. 1993 – 1. 8. 1993
Prek 50 likovnih ljubiteljev je v teh 30 letih izkazovalo Likosu zvestobo. Eni le nekaj let, drugo celih 30 let. S selekcijo najboljših smo zastopali Prekmurje na mnogih občinskih, območnih, republiških in mednarodnih razstavah, ter dosegli številna priznanja. Žal smo v zadnjih letih izgubili 3 izvrstne člane, Vidonjo, Bezneca in dr. Hekliča.
21. 5. 1993 – 13. 6. 1993
Na soboški razstavi Andrása Endre Tornaya je predstavljenih blizu petdeset del, kar bo gotovo pomemebna postaja na njegovi poti. Posamezna dela nosijo sporočilnost doslednega, izredno premišljenega, čustveno bogatega kiparja, skupaj pa se to oglaša v učinkovitem mojstru obraza.
23. 4. 1993 – 17. 5. 1993
Dneve, mesece in leta beleži Vladimir Potočnik na novejših slikah in risbah, ki se odvijajo pred gledalcem kot svojevrsten slikarjev dnevnik, v katerem se časovno določljiv, končen in tako minljiv trenutek sublimira v neskončnost umetnikovih ustvarjalnih impulzov.
19. 3. 1993 – 11. 4. 1993
Bistvena poanta Medenovega odnosa do sodobnih trendov v likovni umetnosti se tako razkrije ravno v tem delovanju, žarčenju, sevanju, razmišljanju o samem procesu umetniškega ustvarjanja, ki ne eksistira, ne poteka samo preko določenih oblik in barv, temveč tudi s postavitvijo ali izvedeno konstrukcijo predmeta, ki postane sama po sebi umetniška tema, namen, prizor, ki zagotavlja avtorju lastno identiteto.
12. 1. 1993 – 31. 1. 1993
Minil je tudi letošnji avgust in potihnili so bučni glasovi složne druščine likovnih ustvarjalcev s splava, ki je po reki Muri preplul razdaljo od Ižakovec do Pince-Marofa. Prav ta splav je nemara pomenljiva prispodoba nepozabne kolonijske plovbe, ki so jo skupaj prekrmarili umetniki iz najrazličnejših koncev sveta.
18. 12. 1992 – 31. 1. 1993
Ustanovitev Društva likovnih umetnikov Prekmurja in Prlekije v letošnjem letu pomeni organsko nadaljevanje, bogatitev in širitev likovno galerijske dejavnosti, ki predstavlja eno najbolj aktivnih in razvejanih področij kulturnega življenja naše regije.
13. 11. 1992 – 13. 12. 1992
Mednarodna likovna razstava PANONIA je letos zaokrožila 25 let svoje prisotnosti v kulturnem prostoru treh sosedstev: Slovenije, Avstrije in Madžarske. Je svojstveno žarišče, ki že lep čas spodbuja medsebojna soočenja likovnih ustvarjalcev na stičišču treh dežel iz obrobja panonskega sveta.
11. 9. 1992 – 4. 10. 1992
V Bencakovih slikah, objektih in risbah se srečujemo s problematiko odnosa med statiko in dinamiko, med negibnostjo in gibanjem, v katerih njihov avtor odkrije svoj pogled optično perceptivno iluzijo prostorskega učinkovanja barve in forme.
10. 7. 1992 – 2. 8. 1992
V okolju, v katerem Marinč dela, in nastavki, ki jih sledimo iz njegovih zgodnejših slik, pričajo, da je konkretno videno eden bistvenih inspirativnih virov njegovega slikarstva.
24. 4. 1992 – 24. 5. 1992
Mesaričev likovni izraz je koncipiran na ekspresionističnih elementih s poudarjenim racionalnim in konstruktivnim pristopom, v katerem ohranja avtor spontanost in inteligentnost ter ju zna izraziti.
20. 12. 1991 – 20. 2. 1992
Vpogled na dandanašnjo orientacijo na tej razstavi razkriva zanimivo enovitost, kar samo še potrjuje jasno in prepričljivo vlogo mlajšega umetniškega rodu oz. sodobnega koncepta, v katerem se lahko izživi plastika manjši dimenzij, enovitost, ki jo je seveda treba ugledati skozi optiko razvoja, kot ga doživlja tudi mala plastika v zadnjem desetletju.
25. 10. 1991 – 25. 11. 1991
Jože Kološa-Kološ se je svojemu rojstnemu mestu oddolžil na najbolj prepričljiv in izrazen način: podobe propadajočega, izginjajočega in minljivega sveta, kakršnega je ujel v objektiv ustvarjalnega nemira, predstavljajo organsko enotnost njegovega umetniškega ustvarjanja.
26. 7. 1991 – 10. 9. 1991
28. 6. 1991 – 9. 8. 1991
»Intrografije« imenuje Gerda Wasmuth-Pohley svoje grafike. »Intrografije« so tudi njene risbe, ki – in v tem ni nobenega protislovja – po eni strani okrog človeka, okrog človeške figure omejujejo človeško obličje, po drugi strani pa razširjajo energetsko polje notranjih pomikanj, ustvarjajo spekter čutnih svetov, ki se ob vsem natančnem zaznavanju in notaciji vsakega posameznega giba zlivajo v občutek nejasnih zaznav.
14. 6. 1991 – 28. 5. 1991
Birsa se še naprej spretno izogiba sleherni agresivni potezi in ostaja liričen kot je bil v svojih starejših delih.
19. 4. 1991 – 12. 5. 1991
To, kar smo doslej doživljali v srečanjih z generacijskimi navezami Zmago Jeraj – Milan Pajk in Joco Žnidaršič – Jane Štravs, bo na tokratnem trienalu šestem po vrsti, zdaj mogoče zaobjeti v fotografskem dialogu med Stojanom Kerblerjem in Božidarjem Dolencem, ki razstavljata v izborih likovnih kritikov Aleksandra Bassina in Braneta Koviča.
22. 3. 1991 – 14. 4. 1991
Prva medregionalna razstava leta 1990, na kateri je sodelovalo s svojimi deli 25 likovnih ustvarjalcev iz treh slovenskih regij, Gorenjske, Goriške in Pomurja, nam je predstavila aktualni trenutek likovnih izrazov umetnikov, ki izvirajo iz omenjenih regij ali pa živijo v njih.
22. 2. 1991 – 23. 2. 1991
Sodelujoči avtorji: Suzanne Király-Moss, Franc Mesarič, Vladimir Potočnik, Nikolaj Beer, Zdenko Huzjan, Zlatko Gnezda, G. Tanas, De Villo Ernö Celeszo
14. 12. 1990 – 10. 1. 1991
Avtorjevo zavestno iskanje posebnih oblik – ročaj, držalo delovnega orodja, sekire, motike…, za katere lahko rečemo, da izražajo visok idejni nivo ljudske zavesti (delo, gibanje, eksistenca…), omogoča Ignacu Medenu novo estetsko spekulacijo znotraj osnovnih silnic »nove umetnosti«, kjer pojmujemo barvo kot element prostora, zrak kot element časa in gibanje kot element, ki se širi v času in prostoru.
28. 9. 1990 – 28. 10. 1990
Jože Kološa-Kološ se je svojemu rojstnemu mestu oddolžil na najbolj prepričljiv in izrazen način: podobe propadajočega, izginjajočega in minljivega sveta, kakršnega je ujel v objektiv ustvarjalnega nemira, predstavljajo organsko enotnost njegovega umetniškega ustvarjanja.
9. 9. 1990 – 2. 12. 1990
Risba predstavlja v Bogdanovićevem procesu ustvarjanja pomembno izrazno sredstvo. Smatramo jo lahko kot zapis prisotnosti in jasnosti takojšnjega, hipnega, trenutnega, sprotnega ali pa kot sled nekega pogleda, vizije, mišljenja, imaginacijo likovne zamisli za končno realizacijo plastičnega izraza.
29. 6. 1990 – 22. 7. 1990
Cilj, ki si ga je slikar zastavil, je skoraj dosežen. Nadaljnje poenotenje slike bi zahtevalo monokromijo h kateri Červekovo slikarstvo sicer teži in zabrisanje poteze, ki prav v svojem urejenem ritmu predstavlja umetnikov rokopis, individualizacijo njegovega slikarstva.
23. 3. 1990 – 18. 4. 1990
Lendava si je letos, ko je bila že 17. zapored prizoriše likovne kolonije, ponovno prislužila vzdevek »mednarodna«. V že običajno dvojezičnost , prisotno na slehernem koraku v mestu in najbližji okolici, so se znova pomešali drugi jeziki in se zlili v nenavaden »likovni orkester«.
23. 2. 1990 – 18. 3. 1990
Z deli umetnikov Sandija Červeka, Jožeta Denka, Štefana Galiča, Ignaca Medena, Franca Mesariča in Vladimirja Potočnika, ki živijo in delajo v Pomurju, in tistimi Nikolaja Beera, Marjana Gumilarja, Štefana Hauka in Zdenka Huzjana, ki so rojeni tukaj, živijo in delajo pa izven naše pokrajine, želimo na tej medregionalni razstavi opozoriti na afirmacijo pluralizma večpomenske slojevitosti znotraj naštetih značilnosti aktualnega trenutka pri nas.
24. 11. 1989 – 17. 12. 1989
Sodelujoči avtorji: Tamás Gaál, Márta Lesenyei, Éva Kéky, László Kodolányi, Erik Scholz, Simon János, Friedrich Eckhardt, Erich Novosel, Katharina Prantl, Andreas Roseneder, Hannes Weidinger, Nikolaj Beer, Sandi Červek, Štefan Galič, Franc Mesarič, Štefan Hauko, Marjan Gumilar
6. 10. 1989 – 6. 11. 1989
Tradicija skoraj dveh desetletij, s katero se srečujemo ob novem, (že) devetem jugoslovanskem bienalu male plastike v Murski Soboti, razkriva v tem svojem časovnem (formalnem) okviru (še) vedno živo in aktivno navzočnost skulpturalnega fenomena, ki je tako v svetu kot pri nas, zlasti še na specializiranih mednarodnih prireditvah od Padove, Budimpešte, dalje zahodnonemškega Fellbacha, madžarske Pecsi kot pomembnih nacionalnih razstavah s tujimi gosti, pa do naših Murske Sobote, Zagreba, Pančeva (ne glede na velikost eksponatov), svojevrsten barometer razvoja sodobne likovne umetnosti.
15. 6. 1989 – 2. 8. 1989
Sodelujoči avtorji: Wolfgang Stifter, Heinz Peter Maya, Dietmar Brehm, Thomas Wörgötter, Cornelius Kolig, Werner Hofmeister, Franz Berger, Valentin Oman, Meina Schellander, Robert Primig, Adolf Frohner, Gustav Januš
17. 3. 1989 – 2. 4. 1989
Tisto, kar se zdi, da je radikalno pristopanje in odstopanje od primernih oblik izrekanja določenih opredelitev in iskanje znotraj likovnega izraza, se pri Zoranu Nikoliću kaže kot odvajanje od redukcionizma in stroko konstruktivistične kompozicije ter kot potreba za močnejsšim pomenom likovnih elementov, predvsem barve, tonske harmonije, neke figurativnosti, ne pa tudi kot opuščanje konceptualnega razumevanja ustvarjanja slike.
24. 1. 1989 – 19. 2. 1989
Sodelujoči avtorji: Krieg Ferenc, Ludvig Zoltán, Mojak Petar, Ana Popov, Erwin Reisner, Szajkó István, Marjan Tršar
20. 1. 1989 – 30. 1. 1989
Čeprav je uveden v skrivnosti njihovega pomena, Zaimović v svoje strogo osebne in v tihi resnosti nastale slike ne vnaša sentimentalne izpovednosti. Zaimović se v stalni borbi, da prevlada vse nevarnosti arabeskne in maniristične lahkotnosti, tudi sedaj kaže kot slikar, ki dela nikoli ne more končati, kot slikar, ki se z vsakim svojim delom približuje popolni in končni ustvaritvi.
14. 10. 1988 – 6. 11. 1988
Z razstavo del Ratka Petrića želimo prispevati skromen delež k boljšemu poznavanju, plodnejšemu razčiščevanju in definiranju značilnosti te neformalne kiparske discipline, ki s svojimi predstavitvami na že osmih bienalih v Murski Soboti znova in znova opozarja nase. Tej – prvi tovrstni razstavi v soboški galeriji – bodo sledile nadaljnje predstavitve jugoslovanskih avtorjev, ki se ukvarjajo z malo plastiko.
24. 6. 1988 – 24. 7. 1988
Čobal zavestno izhaja iz miselnega ozadja larpurlartizma. V tem smislu razpreda tudi svoja razmišljanja: “Uvedba likovnega citata,” pravi, “tvori miselno vez s preteklostjo in njenimi fragmentarnimi ostanki ter našimi predstavami o življenju in umetnosti.
29. 12. 1987 – 29. 1. 1988
V projekt razstave pomurskih likovnih ustvarjalcev smo vključili večinoma umetnike, rojene po letu 1950. Seveda s tem ne moremo računati na ubranost predstavljenih del, kajti gre predvsem za retrospektivno prezentacijo njihovih kretivnih dosežkov in hotenj.
30. 10. 1987 - 23. 11. 1987
Iz analiz likovnih uzrazov Nikolaja Beera, Sandija Červeka, Marjana Gumilarja, Zdenka Huzjana in Franca Mesariča lahko razberemo, da koreninijo predvsem v značilnostih severnoevropskega ekspresivnega slikarstva.
18. 6. 1987 – 18. 8. 1987
Zbrani avtorji na osmem bienalu razen tega da opozarjajo na specifične izraze v Jugoslaviji in na možnost, da po načelu analognosti sklepamo o istozvočnosti poetik v naši umetnosti in umetnosti na splošno, omogočajo tudi takole sklepanje: ne glede na an alitično raziskovanje različnih materialov, na količino, ki je zbrana, osvobojena alegorij in simbolike, ne glede na določene elemente, s pomočjo katerih določamo estetsko in časovno avtentičnost, moramo ugotoviti, da je umetnost nekoliko zastala, da se je pomirila, ali se celo uklonila pod težo nerešenih vprašanj, da se je uklonila tudi zaradi reševanja mnogih lastnih vprašanj.
8. 4. 1987 – 30. 4. 1987
Sodelujoči avtorji: Sandro Bianchet, Hans Bischoffshausen, Caroline, Günter Egger, Helmut Fian, Gustav Januš, Cornelius Kolig, Konrad Koller, Heinz Peter Maya, Valentin Oman, Heinz Ortner, Stefan Passernig, Barbara Plecko-Putz, Robert Primig, Peter Putz, Viktor Rogy, Johann Julian Taupe
6. 2. 1987 – 1. 3. 1987
Sodelujoči avtorji: Boni Čeh, Alenka Kham-Pičman, Cveto Zlate, Vinko Tušek, Franc Novinc, Henrik Marcel
9. 1. 1987 – 1. 2. 1987
Sodelujoči avtorji: Ludvik Vrečič, Karel Jakob, Lajči Pandur in Franc Kühar
28. 11. 1986 – 28. 12. 1986
Dejstvo je, da je skupia s svojimi številnimi in uspešnimi razstavami v pomurskih galerijah, pa tudi drugih razstaviščih veliko prispevala k afirmaciji likovne ustvarjalnosti in njenemu prodoru med širše množice. V tem času beležimo tudi nekaj zelo odmevnih samostojnih razstav posameznih članov, številne so njihove udeležbe na različnih skupinskih razstavah doma in v tujini, nekaterim pa je celo uspelo pridobiti status člana Društva slovenskih likovnih umetnikov.
17. 10. 1986 - 16. 11. 1986
Deseta Mednarodna likovna razstava PANNONIA 86, tokrat v Eisenstadtu, glavnem mestu Gradiščenske, se predstvalja v novi organizacijski podobi. Iz dosedanje bienalne se predstavlja v novi organizacijski podobi. Iz dosedanje bienalne je postala trienalna likovna manifestacija.
21. 8. 1986 – 21. 9. 1986
Sodelujoči avtorji: Josef Albers, Adolf Fleischmann, Walter Dexel, Max Bill, Friedrich Vordemberge-Gildewart, Richard Paul Lohse, Willy Müller-Brittnau, Camile Graeser, Carlo Vivarelli, Ulrich Erben, Antonio Calderara, Günter Fruhtrunk, Friedrich Vordemberge-Gildewart, Reimer Jochims, Marcel Wyss, Alf Schuler, Gianni Colombo, Günter Dohr, Thomas Lenk, Roland Goeschl, Christoph Freimann
7. 2. 1986 – 4. 3. 1986
Letošnja razstava del gorenjskih likovnih umetnikov je za razliko od prejšnjih tematsko opredeljena. Prikazala naj bi podobo mesta in človeka v njem kot si ju zamišlja umetnik. Ni pa pri tem pomembna samo njuna zunanja podoba, temveč tudi odnos, ki ga čuti slikar do svojega življenjskega okolja in v nič manjši meri do soljudi, s katerimi ga veže ista urbanska sredina.
10. 1. 1986 – 2. 2. 1986
Po letu 1874, ko so Danč, Hauko, Logar in Mesarič prenehali razstavljati kot skupina, so se razšla njihova življenjska in umetniška pota. Slikarski opus Ladislava Danča je že zaključen in iz zapisov ob spominski razstavi v kranjski Mestni hiši ter retrospektivne razstave v Lendavi in Murski Soboti lahko povzamemo, da se je po razpadu skupine resignirano prilagodil razmeram in slikanju trpko realističnih goričkih krajinskih motivov.
21. 9. 1985 – 6. 10. 1985
7. 6. 1985 – 7. 8. 1985
Preko sedemdeset kiparskih ustvarjalcev, med katerimi gre vsaj za tretjino novih imen, na drugi strani pa se srečujemo z avtorji, ki po letih ustvarjalnih napetosti in delovanja v drugo širino, danes krepko stopajo v prvi plan ali vsaj vštric z najmlajšo umetnostjo.
11. 4. 1985 – 12. 5. 1985
Izteka se drugo desetletje prisotnosti slikarja Franca Mesariča v slovenskem likovnem prostoru. Vsa ta leta, preživeta v Prekmurju – skrajnem koncu SV Slovenije, ki je v naši predstavnosti sinonim arhaičnosti, povezane z narečjem in pokrajino, so pustila v Mesaričevem delu neizbrisno sled.
24. 10. 1984 – 18. 11. 1984
Na razstavi so predstavljeni likovni ustvarjalci, ki so rojeni v Pomurju ali pa dlje časa živijo in delajo v naši pokrajini, in to ustvarjalci najsarejše živeče generacije, rojene v obdobju med obema vojnama, do najmlajše, rojene v 60. letih.
29. 6. 1984 – 29. 7. 1984
Naša razstava kiparskih del Ferija Kűharja je pravzaprav njegova prva samostojna razstavam ki je nastala devetintrideset let po njegovi mnogo prerani smrti. Na njej poskušamo predstaviti čim več ohranjenih del, ki so nastala v sorazmerno kratkem obdobju njegovega ustvarjanja, t.j. od leta 1937 do 1944.
20. 4. 1984 – 3. 5. 1984
7. 2. 1984 – 29. 2. 1984
Sodelujoči avtorji: Boni Čeh, Herman Gvardjančič. Karel Kuhar, Henrik Marchel, Franc Novinc, Vinko Tušek, Franc Vozel, Cveto Zlate
17. 1. 1984 – 31. 1. 1984
Čeprav poslednja, že enajsta mednarodna kolonija v Lendavi v organizacijskem smislu ne prinaša nikakršnih novosti, saj je docela zvesta svojim jasno začrtanim programskim izhodiščem, se gledalcu to pot ponuja povsem sveža podoba, podoba, ki jo preveva barvitost in občutje slikarstva novega izraza.
23. 12. 1983 – 10. 1. 1984
Jesenski katalog Equrne poskuša predstaviti vse njene člane, ki so danes bolj ali manj vključeni v aktualna likovna dogajanja v Sloveniji, Jugoslaviji in v svetu. Equrno sestavlja najvitalnejši del slovenskih likovnih ustvarjlacev.
17. 10. 1983 – 17. 11. 1983
Mednarodna likovna razstava Pannonia ’83 se predstavlja že devetič zapored. Tokrat v Murski Soboti, kjer se je rodila leta 1967.
10. 6. 1983 – 17. 8. 1983
Prav gotovo smo v okviru plastičnega izraza v začetku sedmega desetletja doživljali neokonstrultivistične tendence kot sinonime za pojave minimalistične umetnosti, ki so se kazali zlasti v objektih in ambientih.
3. 12. 1982 – 19. 12. 1982
Nikolaj Beer je v svojih iskanjih prišel do točke, ko v okvirih klasične figuralike, ki je bila sicer to je potopljena v prefinjene barvne nanose, ni več našel zadostne spodbude.
8. 10. 1982 – 21. 10. 1982
Slikar samouk Franc Bencak iz Murske Sobote praznuje letos 50-letnico. Ob tem življenjskem jubileju se je odločil, da pokaže občinstvu svoje likovne stvaritve, ki so nastale v obdobju 1969–1982, se pravi takrat, ko je začel slikati, pa vse do zadnjih del.
29. 4. 1982 – 21. 5. 1982
Če se ozremo na razstavljena umetniška dela in se spominjamo prejšnjih postaj, spet lahko opazimo nove sorodne poteze v umetniški miselnosti treh pokrajin.
18. 12. 1981 - 8. 1. 1982
Za barvo in svetlobo gradi Petkovičeva magične prostore nostalgičnega zvoka: tihe interiere, osamljene, vase zaprte figure, čudne, nedorečene ambiente. Tu so skoraj obvezno prisotna vrata ali okna: kot simbol izhoda? Ali brezupa?
20. 11. 1981 - 9. 12. 1981
Grupa 676, ki jo sestavljajo arhitekt Ivo ošnjaković, likovni pedagogi Endre Göntér, oto Jurgec, Ivo irci in fotograf Jovo Radović, je bila ustanovljena v Murski Soboti pred dobrimi petimi leti.
5. 6. 1981 – 8. 8. 1981
Sodelujoči avtorji: Kosta Angeli Radovani, Drago Bac, Belizar Bahorić, Stojan Batić, Naso Bečarovski, Peruško Bogdanić, Janez Boljka, Milena Braniselj, Jakov Brdar...
17. 10. 1980 – 17. 11. 1980
S pričujočo razstavo smo naredili prvi korak k temeljitejšemu pregledu likovnega ustvarjanja v Pomurju v 20. stoletju. Z njo smo začeli zbirati in evidentirati naše likovne ustvarjalce in njihova dela.